Нетреба колюча (страхополох)

Нетреба колюча (страхополох) — Xanthium spinosum L (отруйна)

Родина складноцвіті — Compositae

Нетреба колюча (страхополох) — Xanthium spinosum L

Як виглядає? Однорічна трав’яниста рослина 15—100 см заввишки. Стебло сильно розгалужене. Листки трилопатеві з довшою середньою лопаттю, зісподу білоповстисті. При основі листків сидять по одній або по дві трироздільні жовті колючки. Маточкові квітки непоказні, жовтуваті, нит- ковиднотрубчасті, з малопомітним віночком. Плоди — овальні, обгортки їх жовтувато-бурі, густо вкриті тонкими, прямими, на верхівці гачкуватими колючками і між ними короткими волосками. Цвіте в липні — серпні.

Де росте? На засмічених місцях, на берегах рік, круч, біля доріг, на вигонах (овечий реп’ях), під тинами, на звалищах сміття. Для медичних потреб застосовують інший рід нетре­би— нетребу звичайну (ХапШіит зігитагшт Ь.*)з округло- трилопатевими листками, біля основи серцевидними, з гост­рими велико- і нерівнозубчастими частками, яка поширена по всій території УРСР.

Що й коли збирають? Усю рослину (листки, стебло, пло­ди), зрізуючи її в тому місці, де починаються листки, або викопуючи з коренем. Листки і стебло збирають у липні —- серпні; плоди — у вересні — жовтні.

Коли застосовують? Для лікування зоба (ендемічного за­хворювання щитовидної залози, що зустрічається в Карпатах і Закарпатті), через те що в рослині є багато йоду. Крім йоду, в рослині містяться глікозид ксантострумарин, алкалоїд, олія, смоли, вітамін С. Відвар з плодів і коріння п’ють при кривавому проносі.

Застосовують як відвар. На 1 склянку окропу беруть 1 столову ложку подрібненої нетреби і варять 10 хвилин. П’ють по чарці (50 г) 4—6 разів на день при проносах, зобі, ревматизмі, прос'тудах, як засіб протигарячковий, потогінний і заспокійливий. Відвар нетреби спричинює паління, тому користуватись ним треба з деякою обережністю.

Відваром нетреби миють обличчя після гоління, особливо коли є прищі, лишаї, вугри, тіло — при дитячій кропив’янці. Полощуть горло при його опуханні.

З нетреби готують мазь. Познімавши колючки, розтирають рослину з коров’ячим маслом або несоленим свинячим салом та змазують цією маззю місця, що сверблять: уражені ко­ростою, екземою, укусами комах, покриті лишаями, золотуш­ним струпом. Всередину тоді вживають відвар нетреби — по 1 — 3 склянки на день (при шкірних хворобах). Особливо добрий результат від застосування відвару і мазі з нетреби буває при грибкових ураженнях шкіри у дорослих (обмиван­ня і втирання). Замість відвару краще вживати проти кро­пив’яного висипу у дітей, набряках горла, тривких лишаїв сирий сік обох нетреб — дітям по 2—10, а дорослим по 15— 20 крапель на один раз.

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: