Роса та іній

Роса або іній з’являються на листі дерев, на траві, на вітровому склі автомобіля в результаті охолодження приземного шару повітря до температури насичення водяною парою. Зазвичай це відбувається вночі. Роса випадає при позитивній температурі точки роси (а це температура, при якій починається конденсація вологи), тобто вище 0?С, а іній при температурі нижче 0?С. Іній звичайно білий і пухнатий. Більш щільний крижаний наліт – ожеледь – з’являється під час випадіння переохолоджених крапельок дощу або туману на охолоджену нижче 0?С поверхню.

Умови утворення роси та інею можуть бути однаковими. Для цього необхідні ясна безвітряна ніч і достатня кількість вологи в атмосфері. Роса утворюється коли температура навколишнього повітря вище 0?С. Якщо температура повітря падає нижче, то водяна пара в атмосфері швидко перетворюється на кристалики льоду. Вони поступово збільшуються, набувають вигадливих форм і стають схожі на ювелірні прикраси, які облямовують листя й травинки. Випадіння роси характерне для більш прохолодного клімату, однак це явище зустрічається й у жарких вологих районах. Нічна роса є джерелом живлющої вологи для багатьох мешканців пустель. Крім того, це досить розповсюджене явище в прибережних районах.

Роса
Роса та іній

Краплі води, що утворюються на поверхні землі, рослинах або інших об’єктах в результаті стикання вологого повітря з більш холодною поверхнею за температури повітря вищої за 0оС,  ясному небі, штилі або слабкому вітрі; роса, як правило, утворюється вночі, але може бути і в інший час доби; в окремих випадках можна спостерігати росу під час серпанку; рясна роса може давати вимірювану кількість опадів (до 0,5 мм) 

Іній

Білий осад кристалічний за структурою, який утворюється на поверхні землі й предметах (переважно на горизонтальних і мало нахилених поверхнях), які охолоджуються внаслідок випромінювання під час штилю або слабкого вітру і незначної хмарності. Кристали інею утворюються внаслідок сублімації водяної пари повітря, що стикається з поверхнею ґрунту або предметами. Рясний осад інею можна спостерігати на траві, кущах і деревах, дахах будівель тощо. Іній нерідко утворюється на сніговому покриві, тоді його можна виявити на крузі льодоскопа. Іній під час слабкого вітру може утворюватись на проводах, зокрема на дротах ожеледного станка. Максимальний відклад інею на 5-міліметрових дротах не перевищує 3 мм. На нитках діаметром до 1 мм іній не утворюється.

Розділ сайту: 
Класифікатор явищ: