1 травня - Свято Весни і Праці

1 травня, першотравень, свято весни і праці, день солідарності трудящихся     1 травня 1886 американські робочі організували страйк з вимогою 8-годинного робочого дня. Страйк і супутня демонстрація закінчилися кровопролитним зіткненням з поліцією.
У липні 1889 року Паризький конгрес II Інтернаціоналу, на згадку про виступ робочих Чикаго, ухвалив рішення про проведення 1 травня щорічних демонстрацій. Вперше день міжнародної солідарності трудящих був відзначений в 1890 році в Австро-Угорщині, Бельгії, Німеччини, Данії, Іспанії, Італії, США, Норвегії, Франції, Швеції та деяких інших країнах.
 
     Довгий час Першотравень був символом революції, непримиренної класової боротьби. Це свято відзначається в 66 державах світу.
 
     Мир. Праця. Травень. Протягом 70 з гаком років у СРСР цей день відзначався як свято солідарності всіх трудящих. Тепер в Україні 1 Травня відзначається як свято весни і праці. Крім того, в Казахстані це свято єдності народу Казахстану, в Литві - день матері, у Кореї - день народження Будди, у Франції - День конвалії. Вибирайте свято на смак і відзначайте!

Історія свята 1 Травня

     Травневі свята мають древню історію. Три тисячі років назад жителі Древньої Італії поклонялися богині Майї — покровительці землі і родючості. На честь її останній місяць весни назвали травнем, а в його перший день влаштовувалися гуляння і торжества.

     Історія свята 1 Травня Дня солідарності трудящих, починається з липня 1889 року. Тоді Конгрес II Інтернаціоналу прийняв доленосне рішення про щорічне святкування «всім світовим пролетаріатом» цього священного дня на згадку про героїчну боротьбу американських робітників в Чикаго проти капіталістів і експлуататорів.

     Комуністи вперше відзначили 1 Травня в 1890 році у Варшаві. За радянських часів 1 Травня, що став фактично державним святом, любили не стільки за солідарність з робітниками всього світу, скільки за те що травневі свята і День Перемоги давали можливість і пригадати про прекрасні трудові традиції і про минулу війну, і скопати городи, посадити картоплю, морквину і лук.

     Країни колишньої східної демократії вже прийняті в ЄС і НАТО і забули, що 1 Травня треба з кольорами колонами марширувати мимо трибун з партійними бонзами. У республіках колишнього СРСР все інакше: у Казахстані 1 Травня святкується як День єдності народів Казахстану. У Києві цього дня комуністи йдуть на майдані а народ валить в ліс шашлики смажити.

     У деяких країнах 1 Травня як і раніше державне свято. Наприклад, в ЮАР День солідарності проводиться під патронатом влади. Профспілки організовують виставки виробів народної творчості, розпродаж товарів ширвжитку по понижених цінах представлення самодіяльних і професійних музичних колективів.

     На Сіцілії все від малого до старого в першотравневі дні збирають лугові ромашки, які, за місцевими повір’ями, приносять щастя. У Іспанії 1 Травня вважається Святом всіх кольорів. Для берлінської поліції 1 Травня не червоний а чорний день календаря. Багаточисельні партії і рухи проводять цього дня мітинги, які незмінно закінчуються бійками і колотнечами, а ліві і екстремісти–антиглобалісти чинять погроми в багатих і етнічних кварталах німецьких міст.

     Прагматичні американці 1 Травня працюють. Країни Європи теж не згадують американських робітників. Але в Англії 1 Травня — вихідний. У 1977 році, коли лейбористська партія була у влади цей день став державним святом, що викликало у консерваторів шок. «Ну ось, діждалися — незабаром і в нас буде соціалізм» — писала лондонська «Таймс».
 

Джерело: Рідна Газета, Світлана Борисова