Ньйос - озеро-вбивця

Ньйос - озеро-вбивцяНЬЙОС

У горах Камеруну (Африка) на висоті понад 1050 метрів над рівнем моря розташоване на перший погляд звичайне гірське озеро, яке місцеві називають Ньйос (Ніос), і розташоване у кратері вулкану. Здавалося б нічого особливого, якби не той факт, що в одну із ночей озеро миттєво вбило до 2000 місцевих мешканців, і з того часу отримадо дурну славу в усьому Камеруні. Ця подія ввійшла в історію гідрологічної науки як найбільша лімнологічна катастрофа (лімнологія - розділ гідрології, що вивчає озера). Це була не повінь, чи раптовий родив води, і навіть не його раптове висихання чи ще якесь небезпечне явище. 
 
У ніч з 20 на 21 серпня 1986 року це озеро викинуло зі свого дна величезну кількість вуглекислого газу та сірководню, які поширилися на десятки кілометрів від озера, і вбили все живе (людей і тварин) що траплялися на їх шляху. Майже 1.5 км³ вуглекислого газу спокійно собі "лежали" на дні 260-метрового глибиною озера, поки в результаті землетрусу або зсуву берега озера вони раптово не піднялися на поверхню (існує точка зору, що спровокувати викид вуглекислого газу могло навіть раптове зниження атмосферного тиску).  Протягом ночі навколо озера у кількох селищах загинула практично вся худоба (коні, корови, кози та вівці) та їхні господарі. Крім майже двох тисяч людей загинули майже 7 тисяч голів худоби. Не врятувалися навіть миші, кажани та пацюки, мертві тіла яких були розкидані по селищах та будинках. Загинули навіть комахи та птахи на деревах. 
 
Місцеві мешканці, які вижили в селах, що знаходилися значно далі від озера, повідомили урядову комісію про те, що відчували запах, який за описом був схожий на сірководень. Однак хімічний аналіз середовища показав, що головним вбивцею був зовсім не сірководень, а саме вуглекислий газ. Він утворився через активний вулканізм під самим озером. Вуглекислий газ там виділяється постійно. 
 
Як би там не було, трагедія на озері Ньйос демонструє, що подібні лімнологічні катастрофи можуть повторитися, і найбільш страшніше що вони раптові і підступні, і врятуватися втечею вкрай важко. Найкращий спосіб передбачити трагедію - здійснювати дослідження таких озер, де подібні трагедії мають шанс повторитися (озера що знаходяться в кратерах вулканів) і здійснювати дренаж газів. Наразі на озері Ніос такий дренаж здійснюється постійно.