Осот городній

Осот городній — Sonchus oleraceus L.

Родина складноцвіті — Compositae

Осот городній — Sonchus oleraceus L.

Як виглядає? Однорічна трав’яниста рослина 30—100 см заввишки. Стебло пряме, порожнинне. Рослина при пораненні виділяє молочно-білий сік. Листки чергові, матові, голі, дріб- новиїмчасто-зубчасті, зубці витягнуті в м’які колючки, нижні листки перистороздільні, крилатий черешок розширюється в стріловидну основу, що окутує стебло. Кошики на верхівці стебла та його розгалужень зібрані в зонтиковидні щитки; квітки в них двостатеві, язичкові, жовті. Цвіте в червні — вересні.

Де росте? На вогких луках, як бур’ян на полях і городах, при дорогах. Поширений в Карпатах, на Розточчі-Опіллі і в Лісостепу (на Правобережжі).

Що й коли збирають? Цілу рослину, під час цвітіння.

Коли застосовують? При простудах, болях у сечовому міхурі і його каменях, при жовтяниці, кровохарканні, проти глистів. Готують у вигляді чаю. На 1 склянку окропу беруть 1 столову ложку трави осоту і настоюють 10 хвилин. П’ють 1 склянку натщесерце і 1 ввечері, ковтками.

При геморої в 1 л води варять 2—5 хвилин 1 повну жме­ню рослини і відвар додають до сидячої ванни (прохолодні ванни по 15—20 хвилин приймають тричі на тиждень).

На побиті рани прикладають потовчені свіжі листки (кровоспинна дія).

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: