Плетуха звичайна — Calystegia sepium (L.) R. Br. (отруйна)
Родина березкові — Convolvulaceae
Як виглядає? Трав’яниста багаторічна рослина. Стебло повзуче, витке, до 3 м завдовжки. Листки поодинокі на довгих черешках, довгасто-ланцетні або довгасто-яйцевидні з серцевидно-стріловидною основою. Квітки дзвоникуваті, лійкоподібні, великі, білі (у березки польової — Convolvulus arvensis L. (отруйна) — менші, рожеві або білі з рожевими смужками), зібрані по дві—три. Цвіте у червні — вересні.
Де росте? Під тинами, парканами, над берегами струмків; на погано оброблених городах, по межах (березка польова) — по всій території УРСР.
Що й коли збирають? Усю рослину, під час цвітіння.
Коли застосовують? У вигляді чаю застосовують як сечогінний засіб. Зокрема при пропасниці, високій температурі, простудних захворюваннях дихальних органів. У рослині (коренях і листках) є глікозид конвольвулін — засіб сильно проносний (смола ялапи). Як проносний засіб готують так. На 1 склянку окропу беруть 2 чайні ложки листків плетухи (6,0:180,0 води), настоюють 20 хвилин і випивають за два рази протягом дня. Смолиста речовина плетухи діє тільки при наявності в кишках жовчі, яка її розчиняє. При простудах дихальних органів на 1 склянку окропу беруть 1 столову ложку квіток і настоюють 10 хвилин. Напар, підсолоджений медом, п’ють по 3 склянки на день, ковтками.
Витиснутий сирий сік з квіток і трави плетухи звичайної і березки польової застосовують для компресів і примочок на рани. Краще діє спиртова настоянка. Одну частину свіжих квіток і трави на двох частинах спирту настоюють 14 днів, відціджують і, в разі потреби, 1 столову ложку цієї настоянки на півсклянки перевареної води використовують для компресів і примочок (знеболюють алкалоїди конвольвін і конволамін).
В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем