Сонячні дні, звичайно, сприяють відпочинку на природі. У наших співвітчизників ще з давніх-давен закладена звичка у вільний час виїзжати за місто. Шкода, що на відпочинку люди забувають про правила поведінки у лісі, не замислюються над своїми вчинками, тим самим спричиняють пожежі, що створюють небезпеку для навколишнього світу.
З настанням тривалого періоду сухої та спекотної погоди, на жаль, випадки виникнення пожеж частішають.
Щорічно у державі реєструється в залежності від гідрометереологічних умов, у середньому від 2,5 до 7,5 тисяч лісових пожеж, які завдають шкоди навколишньому середовищу і великих збитків народному господарству.
Проводячи дозвілля у лісовій та парковій зоні, не забувайте дотримуватись вимог пожежної безпеки! Пам'ятайте: джерелом пожежі в лісі є необережно кинутий сірник або недопалок. Ніколи не залишайте розведене вогнище без нагляду, адже непогашене вогнище може стати причиною лісової пожежі.
Щорічно внаслідок пожеж гине та страждає значна кількість людей. В дим та попіл перетворюються матеріальні цінності.
За даними ГУ ДСНС України у Рівненській області у 2014 році вже сталося 2 низові лісові пожежі у Рокитнівському районі (для порівняння за 2013 рік у області сталося 4 лісові пожежі).
Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Рівненської області закликає громадян бути свідомими щодо збереження „зелених легенів” нашої області. При виявленні пожежі - не впадайте в паніку, не метушіться та не приймайте поспішних, необдуманих рішень. Якщо ви побачили хмари диму над лісом, терміново викличте аварійно-рятувальну службу за номером телефону „101”.
Часто причиною лісової пожежі може бути випалювання сухої рослинності на полях та луках, що призводить до загибелі всього живого (комах, птахів, першого приплоду лісових мешканців), і може спричинити пожежу, яка здатна за лічені хвилини знищити не один гектар лісу. Такі пожежі швидко поширюються, особливо у вітряні дні. Зупинити вогонь, що набрав сили, буває дуже непросто. На гасіння лісових пожеж витрачаються величезні сили та засоби.
При згоранні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9-ти кілограмів мікрочастинок диму, до складу яких входить низка сполук, що сприяють виникненню онкологічних та алергічних захворювань. З димом у повітря вивільняються діоксини - одні з найотруйніших для людини речовин.
Також пожежі можуть виникати в спеку та при посухах від ударів блискавки.
Пожежу може спричинити навіть заправка паливного баку машини при працюючому двигуні. Небезпечною є просякнута мастилом, бензином, гасом чи іншою пально-мастильною речовиною ганчірка, кинута необачним водієм.
А залишена на сонячній галявині пляшка чи уламок скла, фокусуючи сонячне проміння, здатні спрацювати як запалювальні лінзи. Це досить часто призводить до самозагорання лісової підстилки.
До прибуття пожежно-рятувальних підрозділів можна гасити тільки низові пожежі, тобто коли горить лісова підстилка. Збивати полум'я можна гілками лише листяних порід дерев, заливати водою чи засипати ґрунтом та затоптувати ногами. До полум'я заввишки 1,5-2 метри наближатися не можна! Чекайте на рятувальників чи працівників лісового господарства.
Категорично забороняється підпалювати ліс з метою подачі сигналу порятунку. Ні в якому разі не дозволяється використовувати сигнальні ракети та піротехнічні вироби біля лісових масивів.
Коли виникла пожежа - відлік часу для правильного прийняття рішення вимірюється секундами.
Якщо ви опинилися у осередку пожежі:
• не панікуйте та не тікайте від полум'я у протилежний від вогню бік, а долайте крайку вогню проти вітру, закривши голову і обличчя одягом;
• з небезпечної зони виходьте швидко, перпендикулярно напряму розповсюдження вогню, закривши голову і обличчя одягом;
• остерігайтеся високої температури та задимленості;
• якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість, ввійдіть у водойму або накрийтесь мокрим одягом і дихайте повітрям, що знаходиться низько над поверхнею землі - повітря тут менш задимлене, рот і ніс при цьому прикривайте одягом чи шматком будь-якої тканини;
• будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитися та травмувати вас;
• під час гасіння пожежі, не відходьте далеко від доріг та просік, не випускайте з поля зору інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв'язок за допомогою голосу;
• особливо будьте обережні у місцях торф'яних пожеж, враховуйте, що там можуть створюватися глибокі вирви, тому пересувайтеся, по можливості, перевіряючи палицею глибину прошарку, що вигорів;
• після виходу із осередку пожежі повідомте місцеву адміністрацію та аварійно-рятувальні підрозділи про місце, розміри та характер пожежі.
Шановні громадяни, пам'ятайте, що саме людська безвідповідальність часто призводить до знищення сотень гектарів лісу!
Протипожежні заходи в лісі не складні й зовсім не потребують матеріальних затрат - лише обережного, дбайливого ставлення, розуміння серйозності можливих наслідків.
Тільки висока культура поводження з вогнем, дотримання правил пожежної безпеки позбавить від бід і страждань, що приносять пожежі.
Будьте пильними, адже охорона „зеленого друга” від пожеж – моральний обов'язок кожного члена суспільства!
Інна Сливінська,
методист обласного методичного кабінету
БЖД населення НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області