На вулиці не травень місяць, а тому на голові повинна бути шапочка, на шиї - шарф, а на руках - рукавички. Під куртку або пальто одягайте светр, хоча б тонкий. Короткі курточки і тонкі колготки залиште до весни в шафі. Особливо важливо, щоб у теплі були ноги. У жодному разі не ходіть з мокрими ногами. На роботі тримайте змінне взуття, а також запасні шкарпетки про всяк випадок. Якщо ноги промокли і змерзли, то перед тим, як переодягнутися в сухе, промасажуйте ступні до відчуття тепла.
Правило друге: зігрівайтеся!
Ви приходите увечері додому змерзлим і голодним. Попросіть шлунок зачекати і займіться тілом. Негайно занурте його в гарячу ванну або поставте під душ. Потім розітріть жорстким махровим рушником, надіньте сухі вовняні шкарпетки. І тільки після цього можна обернути свій погляд до холодильника й плити. Для профілактики почніть вечерю зі склянки гарячого молока з медом і дрібкою соди. Можна випити келих теплого червоного вина.
Правило третє: вітамінізуйтеся!
Привчіть себе до регулярного вживання вітаміну С, що сприяє виробленню в організмі інтерферону, який вбиває віруси і мобілізує лімфоцити на боротьбу із застудою. Вітамін С ви знайдете у квашеній капусті, лимонах, апельсинах, шипшині і в пігулках. Останні не можна їсти натщесерце, аби не нашкодити шлунку. І обов'язково включіть до раціону кисломолочні продукти: кефір, ряжанку, йогурт.
Правило четверте: висипайтеся!
При нестачі сну наш імунітет слабшає, оскільки клітини не встигають відновлюватися, а значить, не можуть дати адекватної відповіді на атакуючу їх інфекцію. Висновок простий: спіть, поки не виспитеся, і аж ніяк не менше 7 годин на добу. І постарайтеся не нервувати, особливо через дрібниці: стрес відкриває дорогу хворобам.
Правило п'яте: зволожуйтеся!
Зволожуйте повітря в квартирі та офісі. У холодну пору року в умовах працюючих обігрівальних систем повітря стає сухим, тому висушується і слизова оболонка носоглотки. У результаті мікроби й віруси, які потрапляють на неї, не осідають на вологих «ворсинках», а безперешкодно подорожують углиб організму.
Для підтримки необхідного рівня вологості поставте у кожній кімнаті відкриті ємності з водою, але міняйте воду щодня, щоб у ній не завівся грибок. Не забувайте провітрювати приміщення, відкриваючи кілька разів на день вікна на 10-15 хвилин.
Правило шосте: вмивайтеся!
Щоб не підхопити вірус у транспорті або на роботі, краще за все закрити ніс і рот марлевою пов'язкою, шарфом чи хусткою. Але, якщо вам це не підходить, то якомога частіше мийте руки, адже за день ви неодноразово торкаєтесь предметів, на яких є віруси.
Відмовтеся від носових хусточок. Віруси, що осіли на них, довго зберігають свою життєздатність, тому при повторному використанні можуть знову повертатися у ваш організм. Набагато безпечніше і гігієнічніше користуватися одноразовими паперовими серветками. З тієї ж причини під час традиційних чаювань на роботі слід замість склянок або фарфорових чашок користуватися одноразовим посудом.
Ось такі нехитрі з гумором поради. Але під час сезону простуд вони діють як профілактичний засіб не гірше за патентовані антивірусні і антимікробні засоби.
Микола Кухарук,
майстер виробного навчання Острозьких курсів
НМЦ ЦЗ та БЖД в Рівненській області