Приворотень звичайний — Alchimilla vulgaris L.
Родина розові — Rosaceae
Стокротки багаторічні — Beilis perennis L.
Родина складноцвіті — Compositae
Як виглядає приворотень звичайний? Багаторічна трав’яниста рослина, 10—30 см заввишки. Стебла стеляться, але під час цвітіння дугоподібно піднімаються вгору. Листки нижні на довгих черешках, верхні майже сидячі, молоді, дещо зморщені. Верхні листки п’ятилопатеві, нижні семи-, дев’я- тилопатеві, лопаті округлі, зарубчасто-пилчасті, з обох боків вкриті волосками. Квіток багато, вони дуже дрібні, непоказні, зелено-жовті, зібрані у клубочки. На смак рослина іноді гіркувата, здебільшого терпка, виявляє в’яжучу дію, з слабо бальзамічним запахом. Цвіте у травні — жовтні.
Де росте? По луках, гаях, на межах, узліссях, пасовиськах. Має багато різновидностей. Деякі з них ростуть лише в Криму, інші в Карпатах, Закарпатській області, ще інші на Поліссі, в Житомирській області, Сумській, спорадично в Лісостепу (Тернопільська й Вінницька області, околиці Харкова).
Що й коли збирають? Цілу рослину, під час цвітіння.
Коли застосовують? Як в’яжучий, кровоспинний, відхаркувальний засіб, для поліпшення обміну речовин і лікування ран, висипів на тілі. Користуються нею при недокрів’ї, водянці, загальному ослабленні.
Добрі наслідки одержують при лікуванні приворотнем нестравності шлунка, здуття кишечника і в’ялої перистальтики кишок. При катарах дихальних шляхів застосовують як відхаркувальний засіб, який, можливо, полегшує гоєння каверн (діють гіркоти, дубильні речовини, антоксантин, слиз, смоли й органічні кислоти), особливо корисний він при лікуванні білей у жінок, для спринцювання піхви при надмірних менструаціях, болях у ділянці тазу, при дисменореї.
Вживають у вигляді чаю. На 1 склянку окропу беруть 2 столові ложки подрібненої рослини і настоюють 10 хвилин. П’ють 2 склянки на день, ковтками. Сильніше діє відвар 2 столових ложок приворотня в півлітра червоного виноградного вина. П’ють гарячим 3—5 чарок на день при проносах, кавернах легень (в суміші, порівну, із відваром з гілок чорнобилю й алтейного кореня), при недостатку молока у жінок, які годують груддю, при серцевих болях.
Зовнішньо застосовують при ранах, виразках, білях у жінок і для полоскання рота після видалення зуба. Приготування таке саме, як для вживання всередину. В косметиці водний настій приворотня вживають для обмивання лиця, щоб вивести вугри.
Для лікування туберкульозу легень користуються також дикорослими стокротками (Beilis perennis L.) — багаторічною рослиною з родини складноцвітих (Compositae), 5—10 см заввишки, яку легко можна знайти з ранньої весни по вересень біля доріг, по краях лук, по садах і старих сільських цвинтарях, по лісових і лісостепових районах, крім східних. Викопують цілу рослину. Листки її, зібрані в прикореневу розетку, лопатеві або довгасто-обернено-яйцевидні. Пухнасті квітконосні стебла завершені одним кошиком 15-30 мм у поперечнику. Крайові язичкові квітки — білі або рожеві, зібрані в один ряд, серединні ж — золотаво-жовті, трубчасті, двостатеві, багаточисленні. Стокротки — це відхаркувальний, кровоспинний, сечогінний і проносний засіб (діють летка олія, сапоніни, гіркота, дубильні речовини).
Розмелену на порошок траву стокроток змішуюють у рівних дозах з потовченою до порошкоподібного стану шкарлу- пою 2 яєць і випивають з 2 чарками молока за 2 рази — вранці й увечері. При появі рідкого калу у хворих на туберкульоз лікування припиняють (М. А. Носаль).
Застосовують у вигляді чаю. На 1 склянку окропу беруть 2 чайні ложки трави стокроток, настоюють 10 хвилин і п’ють 2 склянки на день: при бронхіальній астмі, кашлі, після запалення легень, також при захворюваннях ниркових мисок і сечового міхура (камені).
Таким самим напаром лікують вугри, фурункули, абсцеси, виводять родимки, його використовують для компресів на забиті місця, рани. Для спринцювань при білях у жінок застосовують гарячий напар з суміші дубової кори, трави стокроток, трави омели, кропиви, грициків і гірчака перцевого у співвідношенні 2 : 2 : 2 : 2 : 1 : 1 — беруть пригорщу на 1 л окропу, густий напар розводять перевареною водою. Статеві зносини в цей час припиняють на 6 тижнів, намагаються перебувати багато на свіжому повітрі.
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем