Прощавай, ялинко

Метеостанція РівнеОсь і закінчились довготривалі Новорічні свята і неминуче постало питання - що робити з непотрібною тепер ялинкою? Найменше проблем, звичайно, у власників штучних ялинок – акуратно покласти в коробку і сховати в підвал чи в шафу до наступного свята. Але зі справжньою, живою ялинкою, проблем більше.

У нас найчастіше ялинки просто викидають на вулицю або встромляють в замет біля будинку. Та й на смітниках зелених красунь більш ніж достатньо. Ми просто позбавляємось від не потрібного нам більше деревця. А для відновлення однієї вирубаної двометрової ялини потрібно не менше 10-15 років.

В ощадливій Європі все інакше. У кожній західній країні цю проблему вирішують по-різному, але неодмінно з користю.

У Швеції та Фінляндії не пропадає жодна тріска. Спеціальні машини їздять по міських вулицях і збирають викинуті ялинки, відвозять їх на меблеві фабрики для переробки або ж у котельні, де вони спалюються. За підрахунками, більше 10% населення в січні-лютому отримують тепло і гарячу воду саме завдяки утилізації новорічних ялинок.

У Великобританії по всій країні до кінця січня працюють пункти прийому ялинок. Можна привезти ялинку самостійно або ж скористатися безкоштовною послугою і викликати машину, яка забере ялинку прямо від будинку.

У багатьох країнах - в Німеччині, в Голландії, Данії, Австрії побудовані заводи з виробництва компосту, для якого сировиною і є викинуті новорічні ялинки. Таке органічне добриво популярно у фермерів і його реалізація окупає всі витрати, пов'язані з виробництвом. Крім компосту в Німеччині та Швеції з ялинок виготовляють національні дерев'яні ножі для намазування масла, що користуються великим попитом.

У багатьох лісових господарствах Європи на Різдво ялинки не зрубують, а здають в оренду. Після свят дерево із збереженою кореневою системою виймають з діжі і знову висаджують в лісі. Починають вводити таку традицію у великих містах нашої країни. Проте в Рівному такої послуги ще немає.

В Україні раціональний підхід до утилізації ялинок тільки зароджується: з'явилися перші заводи, що випускають компост.

Після зимових свят усі живі ялинки потрапляють на смітники, потім їх вивозять на міські звалища, де просто спалюють. І даремно. Не варто поспішати викидати свою новорічну красуню після свят, її можна використати з користю. Адже, з давніх давен відомі десятки рецептів народної медицини, де використовують хвою.

Ялинкова хвоя містить багато корисних для здоров'я речовин і вітамінів, тому її використовують для лікування від різних захворювань, готуючи безліч настоїв, мазей, відварів, вітамінних напоїв, ванн тощо.

Наприклад, хвоя сосни містить багато аскорбінової кислоти (вітамін С), який зміцнює імунітет, захищає серце і судини, уповільнює процес старіння організму.

Хвоя ялини має сечогінну, потогінну, жовчогінну та знеболюючу дію. Відвар гілок і шишок застосовують при ломоті тіла, різних шкірних висипах, для лікування запальних процесів органів дихання.

Гарячі настої з кори модрини (листвениці) застосовують від грижі, а настій хвої - від жіночих захворювань та закрепів. Ванни з настою свіжих гілок корисні при ревматизмі та подагрі. При пародонтозі (захворюванні ясен) рекомендується жувати смолу модрини.

Як бачимо, варто прикласти зовсім небагато зусиль і, крім гарного настрою, спогадів, ялинка допоможе вам зміцнити здоров’я.

Бажаємо вам здійснення новорічних побажань й з оптимізмом дивитися у новий рік!

* И хотя предложенній DS-2CD2712F-IS HikVision тут не поможет в утилизации новогодней елочки, но имеет не менее важные функции. Видеть все- значит опередить и предупредить.

Інна Сливінська,
методист обласного методичного кабінету
БЖД населення НМЦ ЦЗ та БЖД
Рівненської області

Ключові слова: 
Розділ сайту: