Пухівка широколиста

Пухівка широколиста — Eriophorum latifolium Hoppe.

Пухівка широколиста — Eriophorum latifolium Hoppe.

Родина осокові — Сурегасеае

Як виглядає? Багаторічна трав’яниста рослина, 15— 17 см заввишки, з повзучим кореневищем. Листки лінійні, жолобчасті, шорсткі. Стебло тригранне, на його верхівці су­цвіття з 3—5 звислих колосків на нерівних, сплющених квітконіжках. Квітки двостатеві, сидять у пазухах обгортних лусок. Багаточисленні приквіткові волоски сильно видовже­ні при плодах, гладенькі, м’які, утворюють білий ватний жмут. Цвіте у травні — червні.

Де росте? На болотах і мокрих осокових луках, стари­цях — в Карпатах і на Поліссі, в Лісостепу — спорадично.

Що й коли збирають? Пухнасті колоски, в серпні.

Коли застосовують? Як кровооздоровчий, потогінний, від­харкувальний засіб при простудах, кашлі, при проносах, ка­тарах кишок[1], Також використовують при ревматизмі, по­дагрі, шкірних хворобах, як засіб для гоєння ран.

Застосовують у вигляді чаю. На 1 склянку окропу беруть 1 столову ложку пухнастих колосків і настоюють 10 хвилин. П’ють по 2 склянки на день, ковтками.[1] Для лікування катарів кишок (ентероколітів), ангін і виразкових стоматитів у дітей рекомендують як нешкідли­вий і освіжувальний засіб настій чайного гриба (Meduso- myces Gisevii), що його вирощують у скляних банках при температурі 20° С на підсолодженому цукром (50—60 з на 1 л) напарі справжнього чаю. В драглистій масі в сим­біозі живуть дріжджовий гриб (Torula) і оцтовокислі бакте­рії (Bacterium Xylium), які зброджують цукор, утворюючи спирт і вуглекислий газ, а потім переводять спирт до оцто* вої кислоти.

Семи- восьмиденний кислуватий настій культури чайного гриба має антибіотичну активність, містить в собі речовину, подібну до аскорбінової кислоти, вітамін В2 і стимулює секрецію шлункового і підшлункового соків. Всередину вжи­вають для лікування хронічних ентероколітів — у дозі 100 мл, тричі на день (кожного разу після вживання слід полежати 1 годину), при атеросклерозі, підвищеному тиску крові, а при ангінах та виразкових стоматитах у дітей за­стосовують для полоскання горла і рота. Лікування настоєм чайного гриба тривале.

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 

 
Розділ сайту: