Радіація в гаманці

Після аварії в Японії радіація з АЕС Фукусіма „обійшла” майже всю планету. Проте в Україні вистачає і своїх джерел опромінення, за переважною більшістю яких держава здійснює постійний контроль, який покладено на ті чи інші державні структури.

Проте, в даному процесі поза увагою було здійснення контролю за грошовими знаками, які можуть бути забруднені радіацією. Не є таємницею, що при здійсненні оперативної діяльності правоохоронні органи використовують банкноти з нанесеними радіоактивними ізотопами.

Це робиться з метою відстежування кримінальних готівкових потоків. Крім того, гроші можуть отримати радіаційне забруднення внаслідок техногенної аварії чи людської недбалості.

Про факт перебування „брудних” грошей у вільному обігу свідчить випадок, що стався в березні 2011 року у пункті пропуску „Юнаківка” на Сумщині, у громадянки України при перетинанні кордону серед багажу виявили конверт з грішми, рівень радіаційного забруднення якого перевищив допустиму норму в 310 разів.

Функцію контролю за грошовими знаками з радіоактивним забрудненням Російська Федерація та Білорусь поклали на банки та кредитні організації, оскільки саме через них проходять найбільші готівкові грошові потоки. Результатом таких дій лише за один червень місяць 2010 року стало вилучення близько 400 купюр, заражених ізотопом йоду 131, одразу у трьох банках Москви.

Змушує задуматись про власну радіаційну безпеку випадок отримання в банкоматі мешканкою Донецька 10 купюр, випромінення від яких в 20 000 разів перевищували норму. Цю дозу можна порівняти з такою, яку отримують при катастрофах на АЕС. За щасливим збігом обставин вдома жінка мала побутовий дозиметр, який зреагував на радіаційно забруднені гроші.

В цьому контексті не варто забувати, що гроші перебувають у безперервному обігу. Навіть невелика кількість радіаційно забруднених купюр може завдати шкоди дуже великій кількості людей за обмежений проміжок часу. При чому „брудними” можуть бути як національні банкноти та монети, так і іноземна готівкова валюта. В потенційній небезпеці перебуває кожен громадянин України, оскільки радіоактивно забруднені гроші неможливо визначити за зовнішніми ознаками, для цього необхідний спеціальний побутовий прилад – дозиметр.

Очевидним є те, що в наш час мати власний дозиметр є необхідністю, оскільки будь-яка людина щодня може зустрітись зі згубним впливом радіації. Щоб запобігти цьому, дозиметр дозволяє не тільки контролювати власну радіаційну безпеку, а й перевіряти на радіацію території в місцях проживання, роботи, відпочинку, туризму, мисливства, рибальства, обстежувати приміщення і споруди, будматеріали, предмети побуту, одяг, гроші, кореспонденцію, ювелірні вироби, термобелье детское Киев, транспортні засоби, поверхню ґрунту, продукти харчування, зокрема ягоди та гриби.

Вже понад 20 років у м. Львові працює підприємство „Спаринг-Віст Центр”, яке своєю діяльністю допомагає людям вберегтися від радіації. Підприємство створює та серійно випускає засоби радіаційного контролю під торговою маркою „ЕКОТЕСТ”.

Найновішою розробкою підприємства є ґаджет під назвою GammaSapiens, за допомогою якого смартфон або планшет зможе вимірювати радіацію. GammaSapiens дозволяє перевіряти на радіактивне забруднення території в місцях проживання, роботи, відпочинку, туризму, мисливства, рибальства. GammaSapiens є високотехнологічним та інтелектуальним пристроєм, що має автономне живлення, тобто він не пришвидшує розрядження батареї смартфона (планшета). Вимірювання радіації не впливає на роботу смартфона (планшета) за призначенням.

Щоб не наражатись на опромінення, вимірювати радіацію можна дистанційно (допустима відстань між GammaSapiens та смартфоном (планшетом) до 10 метрів). Є можливість зберігати дані вимірювань на смартфоні або планшеті і переглядати їх. Під час подорожей можна самостійно формувати карту забруднення по точках на карті GoogleMaps та, за бажанням, ділитись результатами вимірювань з друзями у соціальних мережах.

 

Володимир Павлюк, викладач І категорії

Навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД Рівненської області

Розділ сайту: