Рейк'явік - "димова бухта" на Атлантиці

Рейк'явік РЕЙК'ЯВІК - "ДИМОВА БУХТА" НА АТЛАНТИЦІ

В географії досить небагато прикладів, коли в столиці країни проживає майже половина наявного населення країни, і одним із таких яскравих прикладів є Ісландія, а вірніше її столиця - Рейк'явік. Коли ми уявляємо цю країну, в нас вона як правило асоціюється із холодом та снігами. Однак це далеко не так. Пригадайте, що Ісландія все ж лежить на південь від Полярного кола, а отже там має бути тепліше ніж на півночі Канади чи на Ямалі. Крім того велику роль відіграють теплі течії, такі як Гольфстрім та Ірмінґера, які розігрівають острів до помірних температур. Здавалося, б так і мало бути, однак на клімат впливає ряд інших чинників, і закономірності формування природи залежать не лише від океанічних течій та географічної широти. Є й ряд інших факторів, зокрема атмосферна циркуляція, рельєф та альбедо. Саме тому Рейк'явік це далеко не помірний клімат, як наприклад Анкоридж чи норвезький Тронхейм, які лежать з ним практично на тій же широті. Рейк'явік - це субарктичний клімат, де влітку помірні температури, а взимку панують арктичні повітряні маси, що призводять до досить низьких температур.
 
Наразі Рейк'явік - це найпівнічніша столиця в світі. В цьому місті проживає 120 тисяч осіб. Місто засноване в середині XVIII століття. Згідно із середньовічною сагою «Книга про заселення Ісландії», Інгольф Арнарсон - перший ісландський поселенець, побудував в 874 році свою ферму на півострові, де зараз розташований Рейк'явік. Місце було названо Reykjavík ( «Димова бухта») через стовпи пари, які піднімалися від гарячих джерел, і справили глибоке враження на поселенців.
 
Під час Другої світової війни Рейк'явік мав стратегічно важливе значення для американських та англійських суден, які несли патрульну службу у водах Північної Атлантики. 10 травня 1940 року, після того як Німеччина окупувала Данію і Норвегію, британські війська висадилися в Рейк'явіку в ході операції «Форк». У грудні 1943 року закінчився термін дії договору про особисту унію Данії та Ісландії, яка була укладена в 1918 році. 17 червня 1944 року Ісландія була проголошена незалежною республікою, і її столицею офіційно був оголошений Рейк'явік.
 

Джерело: Kostyantyn Khimichenko