Традиція прикрашати одяг і предмети побуту красивою вишивкою на Україні існувала давно. Навіть Геродот писав про те, що на одязі скіфів була вишивка. Українські візерунки різняться залежно від місцевості і призначення виробу. Наприклад, вишивка українських рушників - це не просто вигадливі візерунки і фантазія майстрині, а заховані і майстерно вшиті символи-обереги.
Давайте більш детально поговоримо проособливості вишивки українських візерунків у різних областях країни. Вишивка українських рушників і предметів одягу білими нитками гладдю традиційно була поширена в Полтавській області. Іноді для роботи дівчата користувалися сірими або червоними нитками. У Харківській області прийнято вишивати хрестиком і грубою ниткою. Але не простежується чіткого характерного візерунка або колірної гами. У цій області відбулося дуже сильне змішування стилів, але зате різноманітності візерунків можна тільки позаздрити.
У Поліссі і на Волині вишивка виконується зазвичай червоними нитками з чіткими геометричними фігурками. Як правило, це один повторюваний геометричний орнамент. На Південній Україні традиційною вважається різнобарвна вишивка хрестиком або напівхрестиком із зображенням рослинності. Але в деяких районах теж часто зустрічаються змішані стилі.
У Чернігівській області існує неповторний, дуже красивий стиль вишивки українських візерунків. Суть в тому, що стібки роблять дуже дрібні, через що здається, ніби малюнок вишитий бісером. До речі, в Чернігові традиційною вважається також і вишивка бісером. Основні кольори: червоний, білий і чорний.
Вишивка українських рушників та одягу в Київській області дуже цікава. Колірна гамма не відрізняється від інших: червоний, чорний і білий, але візерунки дуже вигадливі і красиві. Вони являють собою неповторне поєднання геометричного та рослинного орнаментів.
У Подільській і Буковинської областях один виріб можуть вишити відразу декількома стилями (хрестиком, гладдю, ручним швом і так далі) і різними забарвленнями. Зазвичай переважає якийсь один колір, але дрібні деталі вишивають різними кольорами, що в цілому надає виробу дуже строкатий вигляд.
У Тернопільській області зазвичай для вишивки використовують тільки один колір (червоний), але елементи обов'язково обшиваються додатковою чорною ниткою, а весь візерунок виконується дуже дрібними стібками. Все це надає малюнку опуклий вигляд.
Дуже красиво виглядає традиційна вишивка у Вінниці. Звичайно одна вишивка поєднує відразу мало не всі стилі та техніки виконання вишивки та кольорові гами. Але завжди обов'язково повинен бути якийсь один колір переважаючим.
У Львівській області також люблять використовувати різноманіття колірної гамми і вигадливі орнаменти, часто можна зустріти поєднання відразу декількох орнаментів в одній вишивці. Відмінною рисою є те, що між елементами орнаменту залишають місця без вишивки, що надає малюнку об'ємний вигляд.
У Прикарпатті та Карпатах традиційним вважається застосування різноманітного забарвлення, а орнамент може бути дуже різним. У цілому в цих областях найбагатший і найбільш яскравий стиль вишивки українських рушників та елементів одягу.
На Закарпатті перевагу віддають червоному і чорному, а основним елементом в орнаменті є зигзаг. Його виконують різними стилями вишивки. Правда, тут іноді можна зустріти візерунки, зроблені з усіх кольорів веселки або тільки білими нитками.
Першодрук: http://vocnt.com.ua/