Дані з метеорологічних супутників у даний час містять інформацію, що може служити визначальним доповненням до наземних спостережень як при аналізі і прогнозі атмосферних процесів, так і при уточненні місця розташування мезомасштабних явищ погоди, що особливо впливають на умови польоту.
Штучні супутники Землі (ШСЗ) дозволяють одержувати регулярну інформацію про хмарний покрив майже над усією земною поверхнею, включаючи райони, де наземні спостереження поодинокі чи взагалі відсутні (океани, низькі і високі широти, внутрішні моря, пустелі, гірські масиви, приполярні і малообжиті райони). У зв'язку з цим дані супутників мають особливе значення при метеорологічному забезпеченні польотів ЦА на далеких повітряних трасах, особливо трансокеанських.
Сучасні метеорологічні супутники, що належать різним країнам, складають єдину систему спостережень, яка є частиною загальної глобальної системи в рамках ВМО.
Апаратура на борті ШСЗ дозволяє одержувати:
- зображення хмар (у видимому та інфрачервоному спектрі);
- різні види підстильної поверхні (відкрита, сніжний покрив, крижані поля);
- температуру верхньої межі хмар і відкритих ділянок земної поверхні, у тому числі й океанів;
- вертикальний розподіл температури і вологості в атмосфері;
- орієнтовно відновлювати поле вітру.
При метеорологічному забезпеченні авіації більш потрібні зображення хмарності, що завдяки сучасним засобам зв'язку можуть бути отримані для будь-якого аеродрому в будь-який точці земної кулі.
Найбільш важливим елементом метеорологічного забезпечення польотів є складання прогностичних карт, що вручаються пілоту перед зльотом, і складання прогнозів по районах зльоту і посадки літаків. На прогностичних картах відповідно до технічного регламенту ВМО/ІСАО виділяються умовними позначками зони небезпечних для авіації явищ (гроз, граду, сильних фронтальних шквалів, турбулентності, обледеніння, низьких хмар, туманів та ін.) і вказуються ті синоптичні об'єкти, в яких ці явища виникають. До таких синоптичних об'єктів відносяться фронтальні розділи, центри баричних утворень, хмари.