Розхідник звичайний (плющик)

Розхідник звичайний (плющик) — Glechoma hederacea L.

Розхідник звичайний (плющик) — Glechoma hederacea L. (отруйний)

Родина губоцвіті — Labiatae

Як виглядає? Багаторічна трав’яниста рослина до 60 см заввишки, з повзучими чотиригранними стеблами і квіту­чими гілками, які тягнуться вверх. Має запах м’яти. Нижні листки нирковидно-округлі, верхні нирковидно-серцевидні — всі черешкові.

Квітки — фіолетові або блакитнувато-лілові, двогубі, рідше червонуваті або білі, по 2—3 в пазушних кільцях. Цвіте у квітні — липні.

Де росте? По садах, серед чагарників, у лісах, по за­ростях, полях, біля доріг, під тинами, мурами, на цвинта­рях — майже по всій території УРСР, в Степу в напрямку до півдня рідшає і нарешті зникає, в Криму зустрічається порівняно рідко.

Що й коли збирають? Усю рослину, під час цвітіння, особливо листки.

Коли застосовують? Як відхаркувальний засіб при ката­рах легень, бронхіті, емфіземі, при високій температурі; при болях у ділянці шлунка, поганому відригуванні, обкладеному язику, катарах кишок; при каменях нирок, сечового міхура і печінки, жовтяниці; як засіб, що загоює рани, кровоспинний і антисептичний (діють летка олія, дубильні речовини і гіркота). На 1 склянку окропу беруть 1 чайну ложку роз­хідника і настоюють 10 хвилин. П’ють 1 склянку вранці натщесерце і 1 ввечері, перед сном. При хронічному запа­ленні легень (як рекомендує М. А. Носаль) беруть по 2 сто­лові ложки трави розхідника і бруньок тополі та 1 столову ложку квіток бузини чорної, запарюють 3 склянками окропу на цілу ніч, а вдень випивають за 5 разів. Як відхаркуваль­ний засіб ще беруть (порівну) по 1 столовій ложці листків розхідника, копитняка європейського (Asarum europaeum L.) і трави парила звичайного, заливають на ніч 3 склянками окропу і випивають вдень за 5 разів.

При шкірних хворобах для загоювання ран, виразок кла­дуть на них листки. Потовчені і перетворені на тістоподібну масу листки розхідника прикладають на нариви; при корості натирають вражені місця 2 рази на день міцною настоянкою розхідника на оцті.

При сльозотечі прикладають до очей чисті тампони, змо­чені міцним напаром розхідника. Ножні ванни (32—35°) з додаванням відвару розхідника приймають при подагрі.

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: