Шандра звичайна

Шандра звичайна — Marrubium vulgare L.

Шандра звичайна — Marrubium vulgare L.

Родина губоцвіті — Labiatae

Як виглядає? Багаторічна трав’яниста рослина 50—70 см заввишки, з пухнастим чотиригранним, розгалуженим стеб­лом. Листки черешкові, округло-яйцевидні, поморщені, по краю зубчасто-пилчасті. Квітки брудно-білі, зібрані в кільця, сидять у пазухах приквіткових листків головного стебла та його розгалужень. Запах рослини приємний — пахне яблу­ками. Цвіте у червні — вересні.

Де росте? На сухих відкритих місцях, по пустирях, по за­смічених місцях, вздовж огорож і тинів, на кам’янистих грунтах Півдня і в чорноземній смузі (медонос) — по всій те­риторії У PCP (розсіяно).

Що й коли збирають? Квітки й листки, під час цвітіння.

Коли застосовують? Для нормалізації функції печінки, серцевого ритму, очищення шлунково-кишкового тракту (про­носи), легень при запаленні, ядусі, астмі; при меланхолії, розладах менструального циклу (мізерних менструаціях), при малярії.

Вживають у вигляді чаю. На 1 склянку окропу беруть 1 чайну ложку шандри і настоюють 10 хвилин. П’ють під­солоджений медом, 1—2 склянки на день, ковтками (діють та­ніни, гіркота марубін, леткі олії).

При екстрасистоліях напар 2 столових ложок трави шандри в 1 склянці окропу випивають протягом дня за З рази. Діє подібно до глоду колючого і хінідину. При мізер­них менструаціях з болями внизу живота 1 столову ложку суміші трави шандри звичайної, листків рути запашної і кві­ток калачиків лісових у співвідношенні 2,5 : 1 : 1,5 кип’ятять 30 хвилин в 1 склянці води, настоюють, поки не охолоне, і п’ють по 1 склянці тричі на день.

При кашлі, трахеобронхіті, хронічному бронхіті 1 повну столову ложку суміші трави шандри, трави ісландського моху, кореня алтеї, трави бобівника трилистого і кореня ко­питняка європейського в співвідношенні 2 : 4 : 4 : 2 : 1 на­стоюють в 1 склянці холодної води 2 години, варять 5 хви­лин, проціджують і остуджують. П’ють теплим, ложками, 1 склянку на день. З суміші (порівну) трави шандри, листків подорожника, квіток первоцвіту весняного і трави вероніки беруть 1 столову ложку (повну) на 1 склянку води, приго­товляють і вживають так само.

При бронхіальній астмі, бронхоектазах, гнійному бронхі­ті, коклюшу беруть 4 повні чайні ложки суміші (порівну) трави шандри, смерекових (соснових) бруньок, трави гуся­чого перстачу, трави чистотілу звичайного і квіток бузини чорної на 1 склянку води, настоюють 2 години, варять 5 хви­лин, відціджують і випивають за три рази протягом дня.

При серцевій слабості, аритміях беруть 2 повні чайні лож­ки суміші трави шандри, листків бобівника трилистого, шишок хмелю, листків меліси і трави золототисячника ма­лого в співвідношенні 3 : 3 : 4 : 6 на 1 склянку води, варять 5 хвилин. Вживають по 2—4 столові ложки за півгодини до їди.

При субацидному гастриті з недостатнім виділенням жов­чі беруть 2 столові ложки суміші трави шандри, трави ме­ліси, трави м’яти холодної, трави золототисячника малого і трави гіркого полину в співвідношенні 1 : 1 : 2 : 2 : 2 на 1 склянку води, варять 5 хвилин і випивають по 1 склянці вранці і ввечері.

При холециститі, холангіті 1 столову ложку суміші (по­рівну) трави шандри, листків меліси, трави золототисячника малого, трави гіркого полину, листків волоського горіха і ко­ри барбарису варять 5 хвилин у 1 склянці води; п’ють З склянки на день.

Для ванн застосовують у суміші з дубовою корою (повну пригорщу суміші варять протягом 15 хвилин в 4 л води, від­вар додають до повної ванни) при висипах на тілі.

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: