Шавлія лікарська

Шавлія лікарська — Salvia officinalis L.

Шавлія лікарська — Salvia officinalis L.

Родина губоцвіті — Labiatae

Як виглядає? Багаторічний напівкущ 20—70 см заввишки, весь густопухнастий. Стебел багато, вони чотиригранні, де­рев’яніють при основі, а вище покриті сіро-зеленими листка­ми, довгастими, довгочерешковими, з дрібносітчастою поверх­нею і зубчастими краями. Квітки розміщені кільцями у вер­хівкових колосовидних суцвіттях. Віночок фіолетово-синій, двогубий. Вся рослина запашна. Цвіте в червні.

Де росте? Висаджують у квітниках, на городах, культи­вують у Криму заради вмісту в рослині летких олій (терпе­нів, сапонінів, дубильних речовин і алкалоїдів), як лікарську та ефіроолійну рослину. Походить з країн Середземномор’я.

Що й коли збирають? Листки, під час цвітіння рослин і у вересні.

Коли застосовують? Для лікування хвороб шлунково-киш­кового тракту, для пожвавлення травлення, при хворобах печінки і жовчного міхура, для зниження підвищеного тиску крові, а також як сечогінний, вітрогінний засіб, що в’яже — для полоскання горла, рота, при зубному болю (флюсах).

Застосовують у вигляді чаю. На 1 склянку окропу беруть 1 столову ложку подрібнених листків шавлії, настоюють 10 хвилин і п’ють по 1—2 склянки на день. Полегшує відхар­кування при затяжних бронхітах, зменшує нічне потіння і виділення молока у жінок, які годують груддю. Через те, що шавлія лікарська має протигнильні властивості, її вжи­вають при запальних процесах у ниркових мисках ‘(пієлітах). При шлункових спазмах 1 столову ложку суміші листків м’яти холодної, кореня валеріани, листків шавлії і квіток ромашки в співвідношенні 10 : 3 : 3 : 4 настоюють на 1 склян­ці окропу 15 хвилин і п’ють по 1 склянці.

При проносі беруть 1 столову ложку суміші листків шав­лії і ягід чорниці (Fructus myrtilli) в співвідношенні 3 :4, настоюють в 1 склянці гарячої води і п’ють по півсклянки кожні 2 години.

Для зменшення нічного потіння у хворих на туберкульоз 1 столову ложку в суміші листків шавлії, трави хвоща по­льового і кореня валеріани в співвідношенні 8:1:1 настою­ють 30 хвилин на 1 склянці окропу і п’ють по півсклянки тричі на день. При надмірному потінні беруть 1 столову лож­ку суміші листків шавлії, шкірки зеленого оплодня волось­кого горіха і трави хвоща польового в співвідношенні 1:1:2, настоюють ЗО хвилин на 1 склянці окропу і п’ють, не поспі­шаючи, ковтками, по півсклянки двічі-тричі на день.

Для припинення лактації (виділення молока) беруть 1 столову ложку суміші ЛИСТКІВ шавлії, шишок хмелю і лист­ків горіха волоського в співвідношенні 2:2:1 на 1 склянку окропу, настоюють ЗО хвилин і п’ють по 7г—1 склянці двічі- тричі на день.

При приступі бронхіальної астми беруть 1 сухий листок шавлії і півлистка дурману (Datura stramonium L.), скру­чують цигарку і роблять кілька невеликих затяжок.

З суміші листків шавлії і квіток нагідок у співвідношенні З : 1 беруть 1 столову ложку на 1 склянку окропу, настоюють півгодини і полощуть горло 5—10 хвилин при ангіні, запа­ленні горла; рот — при виразках, після виривання зубів і при розхитаних зубах (амфодонтозі), при флюсах. Полоскання виявляють в’яжучу дію, зменшують запалення, дезинфікують. (При пліснявці у дітей застосовують 3 частини напару з 1 частиною оцту).

Для припарок на болісні місця і флюси беруть 100 г лист­ків шавлії, по 50 г квіток ромашки та листків м’яти, зали­вають усе те окропом, насипають у торбинку і зігрівають у посудині на плиті.

Шавлійні ванни дають добрі наслідки при лікуванні хво­рих на підгострі і хронічні поліартрити (з різних причин), ра* дикуліти, ішіас, парези й контрактури після поліомієліту.

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: