Синюха блакитна — Polemonium coeruleum L.
Родина синюхові — Polimoniaсеае
Як виглядає? Багаторічна трав’яниста рослина до 120 см заввишки. Кореневище її товсте, до 3 см у поперечнику, коротке — не більше 5 см, повзуче, з тонкими мочкуватими коренями; спочатку гірке на смак, а потім солодкувате, з відчуттям слизу. Стебла здебільшого поодинокі, прості, прямостоячі, рівномірно облиснені. Листки чергові непарноперисті, з численними довгасто-яйцевидними листочками, прикореневі — в розетці. Квітки сині або синьо-лілові чи блакитні, зібрані у верхівкову видовжену або китицеподібну волоть. Плоди — майже кулясті коробочки, які легко розтріскуються. Цвіте у червні — липні.
Де росте? На Поліссі, в Лісостепу, крім Покуття і Поділля, в Степу на північному сході, по лісових галявинах, на вологих місцях, по берегах річок, на вкритих лісами схилах гір та серед чагарників. Розводять як культурну рослину.
Що й коли збирають? Кореневища з коренями, восени, їх швидко миють і ріжуть вздовж. Сушити можна і на сонці.
Коли застосовують? Як відхаркувальний засіб при гострих і хронічних бронхітах, коклюші, туберкульозі легень, зокрема навіть з кровохарканням (дія сапонінів) і як заспокійливий засіб при різних нервових і психічних захворюваннях, який заспокоює центральну нервову систему і знижує рефлекторну її збудність у 8—10 разів сильніше, ніж валеріана [1]. Цим пояснюється корисна дія синюхи в суміші з сухоцвітом болотяним при лікуванні виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки (дія смол, органічних кислот, жирної і леткої олій та інших, іце не вивчених, речовин, які виявляють вплив на нервову систему). У хворих зникає симптом ніші, зменшуються диспепсичні явища, поліпшується загальний стан, збільшується вага тіла. При атеросклерозі тритерпенові сапоніни синюхи знижують кількість холестерину в крові.
Застосовують у вигляді відвару. В 1 склянці води варять протягом 30 хвилин і столову ложку подрібненого кореня синюхи і п’ють тричі на день по 1 столовій ложці відвару, через 2 години після їди.
При лікуванні виразкової хвороби за півгодини до їди вживають додатково ще по 1 столовій ложці відвару сухоцвіту болотяного (1 столова ложка трави на 1 склянку окропу). Курс лікування триває 3 тижні. Замість відвару можна вживати настоянку на спирту — беруть 25 г подрібненого кореневища з коренями на 100 г спирту. П’ють тричі на день, по 15 крапель на ложку води, через 2 години після їди.
[1] Дужче хіба діє при безсонні, неврозі серця і явищах жіночого клімаксу відвар надземних частин, зібраних під час цвітіння, південно-американської ліани, яку в нас залюбки вирощують у кімнатних горщиках, завдяки її декоративно розсіченому листю і п’ятипелюстковим квіткам, що своєю внутрішньою побудовою зумовлюють назву рослини — страдноцвіт м’ясо-червоний (Passiflora incarnata L.) Рослина ця з родини страдноцвітих (Passifloraceae). Загуслий до половини відвар 1 столової ложки трави в 1 склянці води вживають по 1 столовій ложці тричі на день. Протипоказана при атеросклерозі і ваді серця. Вживають також у суміші (порівну) з квітками глоду при функціональних розладах серцевої діяльності, під час клімактерію, при безсонні.
В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем