Смерека європейська (ялина європейська)

Смерека європейська (ялина європейська) — Picea excelsa Link.

Смерека європейська (ялина європейська) — Picea excelsa Link.

Родина соснові — Ріпасеае

Як виглядає? Хвойне вічнозелене дерево 20—50 м зав­вишки. Крона пірамідальна, низько опущена. Кора червона або сіра, злущується тонкими лусками. Листки (глиця) за­пашні, чотиригранні і гострокінцеві, яскраво- або темно-зе­лені, густо покривають гілки. Квітки — двостатеві, однодом­ні; чоловічі — колоски циліндрично-довгасті, при основі огорнуті світло-зеленими лусочками, насінні ж шишки вися­чі, довгасто-циліндричні, спочатку червоні, потім зелені, на- кінець бурі, лускаті, 10—16 см завдовшки і 3—4 см завширш­ки. Насіння темно-буре з крилом, яке втричі довше за нього. Цвіте у травні.

Де росте? В Карпатах, рідше — в Прикарпатті; утворює великі лісові масиви, острівні місцевиростання — в Розточчі, Західному і Волинському Лісостепу, Західному Поліссі, дуже рідко — на Житомирському і Чернігівському Поліссі. Як де­коративна рослина росте в парках, у снігозахисних огорожах. Широко культивується по всій території УРСР.

Що й коли збирають? Зелені пагони і молоді шишки, на­весні.

Коли застосовують? При запаленні легень, кашлі, для очи­щення крові при висипах і лишаях на тілі, при цинзі, для лікування ревматизму (з пагонів, кори, глиці добувають ефірну олію, потрібну для виготовлення синтетичної камфо- ри-ліків, які застосовуються при хворобах серця). В промис­ловості камфору також одержують з ялиці сибірської. Вжи­вають у вигляді чаю. 75 г пагонів намочують на кілька го­дин у 1 л води, потім кип’ятять і настоюють 10 хвилин. П’ють, підсолоджені медом або цукром, 1—2 склянки на день.

При гнійних бронхітах беруть 1 столову ложку суміші молодих пагонів смереки або сосни, коренів алтеї, коренів солодцю (локричного кореня), листків шавлії і насіння фен­хелю в співвідношенні 1 : 2 : 2 :1 : 1 і хвилинку заварюють в 2 склянках окропу, настоюють кілька годин у духовці, від­ціджують і вживають по 2 столові ложки кожні 2—3 го­дини.

При бронхіальній астмі, бронхоектазах, гнійному бронхіті, коклюші 4 повні чайні ложки суміші (порівну) смерекових або соснових молодих пагонів, листків подорожника і підбілу звичайного настоюють 2 години в 1 склянці холодної води, варять 5 хвилин і випивають протягом дня за 3 рази. Або бе­руть 4 повні чайні ложки суміші (порівну) смерекових або соснових бруньок, листків розмарину, шишкоягід ялівцю і кореня алтеї на 1 склянку води. Приготовляють і вживають так само,

При ревматизмі, подагрі, нервовому збудженні 2—3 повні жмені молодих пагонів смереки (сосни) варять протягом півгодини в 5 л води, відціджують і відвар додають до пов­ної ванни. Купілі треба готувати двічі на тиждень. Температура ванни 34°.

Для болетамувальних пов’язок при ревматизмі, подагрі та нервовому збудженні можна використовувати також потов­чену глицю, просіяну і змішану зі звичайною аптечною ва­тою. Для втирань застосовують також чистий скипидар.

 

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: