Смородина (чорні порічки)

Смородина (чорні порічки) — Ribes nigrum L.Смородина (чорні порічки) — Ribes nigrum L.

Культурний кущ з родини ломикаменевих (Saxifragaceae).

Листки паль­часто-лопатеві, з приємним запахом леткої олії. Багатона­сінні ягоди — чорні, зібрані в пониклі кетяги. Висота куща 60—130 см. Цвіте в травні, плоди достигають у липні — серп­ні. В дикому стані росте в карпатських і прикарпатських лі­сах, на Поліссі, зрідка в Степу, широко культивується в садах.

З лікувальною метою вживають листки і ягоди смороди­ни. Листки настоюють на воді. 1 столову ложку листків на­парюють в 2 з половиною - склянки окропу, настоюють кілька годин і вживають по півсклянки 4—5 разів на день. Водний настій застосовують при каменях сечового міхура і затриманні сечі. Оскільки настій цей звільнює організм від надміру сечової кислоти, він є добрим засобом проти ревматизму і подагри. Листки смородини стимулюють функцію кори наднирників і тому водним настоєм листків лікують аддісонову хворобу, недокрів’я, а при простудних захворюваннях він діє як пото­гінний, протизапальний засіб, протиспазматичний при кашлі у дорослих і при кашлюку у дітей, і особливо як нротизоло- тушний засіб. Дітям, хворим на золотуху, діатез дають пити відвар сухого листя і купають їх у відварі гіллячок з лист­ками. В листках смородини містяться фітонциди, і тому їх вживають при квашенні огірків. Вони запобігають псуванню овочів та зберігають їх вітамінну цінність. У ягодах містять­ся цукор, органічні кислоти (яблучна, цитринова, винно- кам’яна, янтарна, саліцилова, пектинові і дубильні речовини, летка олія, багато вітаміну G (100—300 мг%), вітаміни Ві, В2, каротин і вітамін Р. Як потогінний, иротипроносний і се­чогінний засіб беруть 1 столову ложку (20 г) ягід, варять протягом 30 хвилин в 1 склянці води, охолоджують і вжи­вають по 1 столовій ложці тричі на день. Як вітамінний за­сіб 1 столову ложку ягід настоюють на 1 склянці окропу про­тягом 1—2 годин, підсолоджують і п’ють по півсклянки 2—З рази на день.

Настоянка ягід на білому вині діє як легкий проносний засіб. Соком з ягід і сиропом на цукрі лікують хвороби гор­ла, хрипоту, коклюш.

При виразках шлунка, ахілії і всіляких катаральних його станах, а також при хворобах кишок вживають сік з ягід, по 2—3 чарки тричі на день (можна також пити порівну з соком із плодів шипшини) з метою регуляції їх функціо­нальної діяльності.

Щоб зберегти на зиму вітамін С в ягодах, треба їх роз­молоти і змішати з 2 частинами цукру.

 

Розділ сайту: