Аварії на залізничному полотні трапляються не часто. Залізничний транспорт у 10 разів безпечніший за автомобільний. Можливість залишитися живим і одержати мінімальні ушкодження при аварії поїзда багато в чому залежить від дій пасажира. При загрозі аварії поїзда необхідно добре триматися за поручні або щось стійке, а також впертися ногами у сидіння, стінку вагона. Безпечніше бути на нижній полиці й спиною до напрямку руху потяга. Необхідно швидше вибратися із вагона. Звичайні шляхи евакуації — через виходи. При цьому краще виходити на той бік, де немає рейок для зустрічного руху. За необхідності можна використовувати вікна — аварійні виходи.
Пожежа у поїзді має специфічні особливості. В обмеженому просторі вагона зосереджено багато людей. Температура повітря у вагоні швидко підвищується, до того ж при горінні виділяються отруйні гази. Вузькі коридори утруднюють евакуацію пасажирів.
Для створення і гарантії безпеки у вагонах сучасної конструкції встановлена пожежна сигналізація і передбачені аварійні виходи — зазвичай вони розміщені у вікнах пасажирських купе № 3 і № 6.
Аварійність на автомобільному транспорті в Україні вкрай висока.
Причинами дорожньо-транспортних подій із участю дітей у 30—35 % випадків були порушення правил водіями, у 53—55 % — не-обережність дітей, від 2 до 10 % дітей потрапили під колеса транспорту на велосипедах і мопедах, у 5—6 % випадків причиною нещастя стала необачливість батьків.
Причинами аварій кораблів є зіткнення, пробоїни у корпусі судна, поламки, шторми.
Найголовніше при аварії корабля — не панікувати і не влаштовувати давку!
Заходи щодо евакуації
1) Удягніть теплий одяг, включаючи рукавички, шапку, якщо можливо, зверху на все вдягніть захисний костюм із водонепроникної тканини;
2) правильно одягніть рятувальний жилет. Як ним користуватися, необхідно вивчити раніше за інструкцією, яка висить у каюті;
3) якщо немає іншого вибору, стрибайте за борт — бажано з висоти не більше 5 метрів. При цьому закрийте ніс і рот однією рукою, а іншою тримайтеся за рятувальний жилет;
4) опинившись у воді, спробуйте швидко відпливти від судна, яке тоне, а потім робіть якомога менше рухів. Вчепіться за який-небудь предмет, що плаває поруч. Тримаючись на воді, намагайтеся не витрачати сили і чекати допомоги.
Аварії літаків найчастіше можуть статися у момент злету чи посадки.
Правила поводження під час аварії літаків
1) Ретельно підберіть пас безпеки, зніміть шарф, витягніть із кишень гострі предмети;
2) вислухайте інструктаж стюардеси;
3) при різкому гальмуванні або ударі найбезпечніша така поза: тіло зігнуте, ноги впираються у підлогу, коліна — у спинку переднього сидіння, голова нахилена якомога нижче (найкраще уткнутися в коліна або сумку з мілкими речами), руки прикривають голову;
4) пам’ятайте, що найбезпечніші місця у літаку — у задньому відсіку, але не в самому хвості.
Найнебезпечніша ситуація в повітрі — розгерметизація літака, тому що у розрідженій атмосфері людина може знепритомніти за кілька секунд. Слід негайно надіти кисневу маску, виконувати усі вказівки командира та екіпажу, не вставати з крісла до повної зупинки літака.
Після приземлення необхідно терміново вийти з літака, дотримуючись почерговості, використовуючи за необхідності аварійні люки та надувні трапи.