Поверхня земної кулі покрита тріщинами, що виникли при руйнуванні крихких гірських порід тими колосальними силами, які створюються рухомими літосферними плитами. Якщо маса гірських порід по обидві сторони тріщини зміщена, то таку тріщину називають розломом. Деякі розломи активні й зараз. По цих розломах кожні кілька років відбуваються зсуви, що призводить до руйнування порід і змін рельєфу. При цьому виділяється величезна енергія і відбуваються землетруси.
Найвідоміший і найнебезпечніший за своєю активністю розлом — Сан-Андреас у Каліфорнії, що проходить прямо через Сан-Франциско. Найсильніші і найшвидші переміщення відбуваються під час руху блоків земної кори вздовж рубежу між ними. По краях літосферних плит утворюються трансформні розломи. Трансформні зсуви тривають вже 3—4 млрд років і місцями призвели до різких відмінностей у ландшафті по обидві сторони розлому. Це можна бачити в Шотландії, де розлом Грейт-Глен розтинає країну по лінії озер. Південніше знаходяться більш молоді і згладжені Грампіанські гори з середньою висотою 850 м над рівнем моря. На іншому боці — Північно-Шотландське нагір'я висотою 650 м над рівнем моря. Коли літосферні плити віддаляються одна від одної, континент розтягується. Не витримавши навантаження, земна кора розривається, і утворюються розломи, у яких одна сторона може опуститися нижче за іншу. Такі розломи називаються скидами. На островах Грецького архіпелагу простежуються зони паралельних скидів. Зміщення по них ще продовжується, отже, Егейське море розширюється, що призводить до землетрусів у східній частині Середземномор'я.
Найвідоміша пара скидів проходить від Ізраїлю по обидві сторони долини Мертвого моря на південь через Червоне море і далі по Східній Африці до Мозамбіку. Розломи є мовби дзеркальним відображенням один одного, і блоки земної кори між ними опустилися, утворивши Рифтову долину шириною бл. 50 км. Її кромка позначена лініями горбів. По дну долини тягнеться ланцюг водоймищ — моря Мертве і Червоне, озера Танганьїка і Ньяса (Малаві), солоні озера Східної Африки. Якщо дві континентальні маси суходолу стикаються, сили стиснення призводять до утворення «зворотних скидів» — насувів. У них гірські породи верхнього крила розлому зміщені вгору відносно нижнього крила і бувають насунені на нього. У далекому минулому це сталося в Аппалачах на сході США і в Бретані у Франції.
Приблизно 25—30 млн років тому це призвело до підняття Альп у Європі, а зараз подібні процеси відбуваються в Гімалаях, де Індія продовжує «наїжджати» на Центральну Азію.