Великобританія

Великобританія, Британія, Сполучене Королівство Великобританії та Північної Ірландії (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) — держава в Північно-Західній Європі, на Британських о-вах (о. Великобританія і північно-східна частина о. Ірландія, о. Мен і Норма­ндські о-ви). Площа 244,8 тис. км2. Населення 60,09 млн людей (2003), в т. ч. 80 % — англійці, 15 % — шотландці, уельсці (або валлійці) і ірландці. Міське населення 89,1 % (1998). Офіційна мова — англійська. Більшість віруючих — протестанти. Великобританія складається з 4 адміністратив­но-політичних частин (історичних провінцій): Англії (39 графств, 6 метрополітенських графств і Великий Лондон), Уельса (8 графств), Шотла­ндії (9 районів і 3 острівні території) і Північної Ірландії (26 округів). Осо­бливий режим встановлений для о. Мен і Нормандських о-вів. Столи­ця — Лондон. Великобританія — конституційна монархія. Глава держа­ви — король (королева). Законодавчий орган — двопалатний парламент (палата общин і палата лордів). Великобританія очолює Співдружність.

Великобританія омивається Атлантичним океаном і його морями. На півночі і заході переважає гірський рельєф — Північно-Шотландське нагір'я (до 1343 м), Пеннінські і Кембрійські гори; на півдні і південному сході — горбисті рівнини. Клімат помірний, океанічний, вологий. Сере­дні температури січня від 3 до 7 °С, липня 11—17 °С. Опадів — до 3000 мм на заході і 600—750 мм на південному сході на рік. Основні річки — Темза, Северн, Трент, Мерсі, Клайд, на півночі багато озер (Лох-Несс, Лох-Ломонд, Лох-Ней). У горах — торфовища; вересові пустки. Ліси (дуб, бук, береза) займають 9 % території Великобританії. Численні наці­ональні резервати природи і парки для рекреацій (Пік-Дистрикт, Сноудонія тощо).

Великобританія — економічно розвинена індустріальна країна. Час­тка в ВВП (1994, %): промисловість 31, сільське господарство 2. Видобу­ток (1995) нафти 0,96 млрд барелей, природного газу 71,1 млрд м3, кам'я­ного вугілля 52,6 млн метрич. т. Виробництво електроенергії 342,7 млрд кВт*год(1999), головним чином на ТЕС. Чорна і кольорова металургія (14,9 млн т сталі і 252 тис. т вторинного алюмінію в 1992 p.). Провідна галузь промисловості — машинобудування, у т. ч. електротехнічне і ра­діоелектронне, транспортне (авіаракетобудування, авто- і суднобудуван­ня), тракторо- і станкобудування. Розвинена нафтопереробна, хімічна (виробництво пластмас і синтетичних смол, хімічних волокон, синтети­чного каучуку, сірчаної кислоти, мінеральних добрив), текстильна, хар­чова промисловість. Значний розвиток мають взуттєва, швейна та інші галузі легкої промисловості. Сільське господарство забезпечує 3/4 по­треб країни в продовольстві. Головна галузь сільського господарства — м'ясо-молочне і молочне тваринництво. Поголів'я (1997, млн) великої рогатої худоби 11,6, свиней 8, овець 42,6, свійської птиці 131. У рослин­ництві переважає зернове господарство (14,2 млн т пшениці і 7,4 млн т ячменю в 1992 p.); вирощування цукрового буряку, картоплі. Розвинене рибальство. Довжина (1997, тис. км) залізниць 16,8, автошляхів 371,6. Тоннаж морського торгового флоту 8 млн (1995) брутто-регістрових тонн. Головні порти: Лондон, Ліверпуль, Манчестер, Мілфорд-Хейвен, Халл, Саутхемптон, Іммінгем. Експорт: машини і обладнання, нафта і наф­топродукти, продукція хімічної промисловості. Основні зовнішньоторгівельні партнери: країни ЄС, США, Японія. Великобританія — значний експортер капіталу. Іноземний туризм (бл. 12 млн людей на рік). Грошова одиниця — фунт стерлінгів.., справка по форме 001 гс у

Розділ сайту: