Вербена лікарська (нехворощ суха)

Вербена лікарська (нехворощ суха) — Verbena officinalis L.

Вербена лікарська (нехворощ суха) — Verbena officinalis L.

Родина вербенові — Verbenaceae

Як виглядає? Багаторічна трав’яниста рослина 100 см заввишки, з прямим, вгорі галузистим чотиригранним стеб­лом, з шорсткими, волохатими краями. Листки на смак терп­кі, супротивні, середні трироздільні з нерівно зубчастонад- різаними частками, з яких середня більша за бокові. Верхні листки — довгасті, надрізнозубчасті, верхівкові — цілокраї. Квітки зібрані в багатоквіткові рідкі колоски, вгорі — у ве­лику рідку волоть, вони блідо-лілові, рідше пурпурові, без запаху. Цвіте у червні — вересні.

Де росте? По всій території УРСР — при дорогах, на су­хих луках, узліссях, на старих руїнах цегляних будинків, по краях полів, на засмічених місцях, на косогорах. Рослина містить отруйну речовину — глікозид вербеналін; багато в ній кремнеземової кислоти.

Що й коли збирають? Листки, під час цвітіння рослини.

Коли застосовують? При виснаженні, кволості, недокрів’ї, мізерних місячних та при хворобах печінки, селезінки, жов­тяниці, розладах травлення, бронхітах, для очищення крові при фурункулах і висипах на тілі, а також при атероскле­розі, тромбозах.

Вживають як чай. На 1 склянку окропу беруть 1 чайну ложку подрібнених листків і настоюють 10 хвилин. П’ють 1 склянку на день, ковтками. В суміші з коренем перстачу використовують при недокрів’ї. По 1 чайній ложці обох компонентів беруть на 1 склянку окропу і настоюють. При атеросклерозі, тромбозах щогодини вживають по 1 столовій ложці напару з 1 столової ложки нехворощі на 1 склянку окропу.

При кон’юнктивітах використовують напар вербени (чай) для промивання хворих очей, при хворобах шкіри — як за­сіб, що зменшує запальну реакцію та сприяє загоюванню ран і виразок. Застосовують напар з суміші листків вербени, пелюсток троянди, дубової кори, трави хвоща польового, квіток ромашки і листків шавлії в співвідношенні 2:2:2: : 2 : 1 : 1 для примочок, свіжий сік — при лікуванні корости.

При золотушних струпах суміш трави нехворощі сухої (5 г), квіток фіалки триколірної (10 г) і трави розхідника (5 г) варять 10 хвилин в 10 г соняшникової олії, настоюють 8 годин і мажуть уражені місця кілька разів на день. При­мочки, компреси готують з суміші листків нехворощі сухої, кошиків нагідок, трави хвоща, пелюсток квіток троянди, кори дуба і листків ожини; беруть по 1 столовій ложці кожного, кип’ятять 15 хвилин в 1 л води, проціджують і зливають у чисту пляшку.

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: