Верес звичайний

Верес звичайний — Calluna vulgaris (L.) Hill.

Верес звичайний — Calluna vulgaris (L.) Hill.

Родина вересові — Ericaceae

Як виглядає? Невеличкий вічнозелений гіллястий кущик 15—70 см заввишки. Стебло тонке з піднятими гілками, кора сіро-бура. Листочки дрібні, розміщені супротивно, тісно-че- репичасто, в чотири ряди. Квітки лілові або лілово-рожеві, іноді білі або кремові, на коротких квітконіжках, розміщені в однобокі грона. Смак рослини гіркий, терпкий. Запах сильний (пахне медом). Цвіте з липня по вересень.

Де росте? В лісових і на півночі лісостепових районів — на сухих і вогкуватих, бідних на вапно, піщаних грунтах, частіше в соснових і мішаних лісах, на галявинах, сухих горбах, на лісових луках, при дорогах.

Що й коли збирають? Вкриті листочками гілки з квітка­ми, влітку.

Коли застосовують? Як засіб потогінний і сечогінний, протизапальний — при запаленнях сечових шляхів. Реко­мендують при подагрі, ревматизмі, захворюваннях сечового міхура, які супроводять запалення передміхурової залози, се­чокам’яній хворобі, проносах. Вживають при розладі нерво­вої системи, безсонні, лякливості, задумливості (діють гліко­зиди арбутин і ериколін, алкалоїд ерикодинін, фумарова й цитринова кислоти, дубильні речовини).

Застосовують як чай. На 1 склянку окропу беруть 1 чай­ну ложку вересу і настоюють 10 хвилин. П’ють 2 склянки на день ковтками, корисний при катарі шлунка з підвище­ною кислотністю. Як засіб, що заспокоює нерви і лікує без­соння, використовують суміш вересу, трави собачої кропиви серцевої, сухоцвіту болотяного і валеріанового кореня у спів­відношенні 4 : 3 : 3 : 1 — беруть 1 столову ложку суміші на 1 склянки окропу й напарюють цілу ніч. П’ють щогодини по 4—5 ковтків, 4 склянки на день (при неврастенії). При безсонні беруть 2 повні столові ложки суміші трави вересу, листків меліси і кореня валеріани у співвідношенні 2:2:6 на 1 склянку окропу, настоюють 15 хвилин. Випивають ковт­ками протягом дня.

При хронічних запальних змінах у серцевому м’язі, пери­карді, серцевих клапанах і стані після їх перенесення (ком­пенсовані і декомпенсовані вади клапанів серця, ендокардит, міокардит, перикардит, недостатність мітрального клапана, мітральний стеноз, недостатність аортального клапана, сте­ноз аорти) 2 чайні ложки суміші квіток вересу, квіток терну, квіток глоду колючого, трави собачої кропиви серцевої, трави деревію, кореня любистку (порівну) варять протягом 20 хвилин в 1 склянці води і випивають ковтками протя­гом дня. Сечогінно діє суміш трави вересу, трави остудника голого, листків мучниці, трави дроку, трави звіробою зви­чайного, квіток лаванди, кореневищ аїру тростинного і лист­ків шавлії (порівну) — беруть 1 столову ложку на 1 склян­ку окропу, напарюють 10 хвилин, п’ють 2 склянки на день.

При болісних менструаціях у жінок запарюють 1 столо­ву ложку суміші розцвілих гілок вересу, кори крушини ламкої, листків берези, квіток ромашки, листків м’яти хо­лодної і кореневищ та коренів валеріани в співвідношенні 10 : 7,5 : 7,5 : 25 : 25 : 25 в 0,25 л води і випивають гарячим протягом дня.

Для компресів на рани, що трудно гояться, абсцеси вжи­вають відвар з суміші трави вересу, трави хвоща польо­вого і трави золотушника звичайного в співвідношенні 3:3:4 — 2 повні столові ложки заливають 0,5 л окропу і варять 15 хвилин.

Для ванн при висипах і ранах на тілі варять в 1 л води 4 столові ложки трави вересу, відвар додають до повної ванни; приймають їх двічі на тиждень.

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

Розділ сайту: