11 вересня — Головосіка. Після хрещення Господнього святого Івана Хрестителя кинули до в’язниці за наказом Ірода (а він був тоді правителем Галілеї). Жорстокий наказ було віддано через те, що Іван засуджував Ірода за його неправедні вчинки: той покинув законну дружину, а натомість мив із незаконною — дружиною свого брата Іродіадою, яка й була дуже ласа до влади й багатства і прагнула до них за будь-яку ціну.
Іван Хреститель не побоявся відкрито виступити прти цього шлюбу. Під час бенкету з нагоди дня народження Іроди донька Іродіпди Саломія дуже потішила всіх своїми танцями (а вона була неабияка танцівниця). Задоволений Ірод пообіцяв дати їй у нагороду будь-що на її вибір. Забаганка дівчини була жахливою: за порадою матері вона попросила в Ірода подати їй на блюді голову Івана Хрестителя. І негайно отримала те, що забажала. Тоді Саломія віднесла святу голову своїй жорстокій матері. Та проколола язик Івана Хрестителя голкою та закопала голову в місці, для поховання не призначеному.
Але про останки святого подбала дружина Іродового домоправителя.
Вона поховала голову Івана Хрестителя на горі Єлеонській. А Божий Суд над Іродом і жорстокими жінками відбувся ще за їхнього життя: вони всі загинули наглою смертю.
Головосіка — народна назва свята Всічення голови святого пророка Предтечі та Хрестителя Господнього Івана. За народними уявленнями, якщо зібрати святоянське зілля, залити його горілкою та добре настояти, то цю настоянку можна протягом року використовувати як чудодійні ліки.
У цей день не можна різати нічого, що зовні нагадує голову, навіть хліб треба ламати руками, а не різати ножем. Цього дня віруючі люди дотримуються суворої дієти.
Цікавий факт: це один-єдиний день протягом року, коли варити та їсти борщ — гріх.
Першодрук: http://tradycija.com.ua/golovosika/