Загальна характеристика Атлантичного океану

Атлантичний океан — другий за величиною (після Тихого океану) океан. Площа з морями 91,6 млн км2, об'єм води 329,7 млн км3, середня глибина 3600 м, найбільша 8742 м (жолоб Пуерто-Ріко). Майже всі моря Атлантичного океану — Балтійське, Північне, Середземне, Чорне, Ка­рибське та інші — і великі затоки — Біскайська, Гвінейська — знахо­дяться у Північній півкулі. У Південній півкулі — моря Уедделла, Скоша, Лазарева — біля Антарктиди. Основні групи островів: Великобрита­нія, Ірландія, Ньюфаундленд, Великі і Малі Антильські, Канарські, Зе­леного Мису, Фолклендські (Мальвінські).

Меридіональний Серединно-Атлантичний хребет ділить Атлантич­ний океан на східну і західну частини (глибина над ним бл. 3 тис. м; на сході і заході від нього — 5—6 тис. м). Температура води на поверхні біля екватора до 28 °С, у високих широтах замерзає. Солоність 34—37,3 ‰. Поверхневі течії утворюють у субтропічних широтах антициклональний, а в північних помірних і південних високих широтах — циклональний кругообіг. Північний субтропічний кругообіг складається з теплих Півні­чної Пасатної і Гольфстріму і холодної Канарської течій, південний — з теплих Південної Пасатної і Бразильської і холодних Західних Вітрів і Бенгельськоїтечій. На півночі продовження Гольфстріму — тепла Північно-Атлантична течія. З Північного Льодовитого океану на південь уз­довж берегів Північної Америки прямує холодна Лабрадорська течія. Найбільша величина припливів 18 м (затока Фанді). Розвинуте рибальс­тво (оселедець, тріска, морський окунь, мерлуза, тунець) — 2/5 світово­го улову. Видобуток нафти на шельфах Мексиканської затоки, Кариб­ського моря, Північного моря. Прибережно-морські родовища ільмениту, циркону, рутилу (Бразилія, США), алмазів (Південно-Західна Афри­ка), марганцевого залізняку (США, Канада, Фінляндія), сірки (Мекси­канська затока).

Атлантичний океан займає провідне місце в світовому судноплавстві. Найважливіші порти: Роттердам, Нью-Йорк, Бостон, Хьюстон, Мар­сель, Гамбург, Генуя, Лондон, Гавана, Буенос-Айрес, Дакар, Кейптаун, Санкт-Петербург, Одеса.

Ключові слова: 
Розділ сайту: