Майже 30 років тому увагу всього світу прикула Чорнобильська АЕС, з іменем якої пов’язана одна з найбільших ядерних катастроф у світі. Світ не зупинився у 1986 році, але в Чорнобилі дещо досі залишається практично незмінним: мертві дерева на забрудненій ділянці не розкладаються з нормальною швидкістю.
«Ми переступали мертві дерева, повалені на землю, — розповідає Тім Муссо, професор біології в Університеті Південної Кароліни. — Минуло багато років, але стовбури цих дерев все ще в хорошій формі. Якби дерево впало в моєму дворі, воно перетворилось би на тирсу за 10 років або близько того».
Разом з Андерсом Моллером з Університету Париж-Південь XI, Муссо ініціював постійно діюче розслідування в сфері біології радіоактивних областей, таких як Чорнобиль в Україні та Фукусіма в Японії.
Велика частина їх роботи була присвячена Рудому лісу, сумнозвісній лісистій області, прилеглій до Чорнобилю, яка отримала свою назву вже після катастрофи, коли перш ніж померти дерева перефарбувались у зловісний буро-червоний колір. Навіть після кількох десятиліть стовбури мертвих дерев, здається, залишись без змін.
«Якщо не зважати на декількох знайдених мурах, мертві стовбури дерев були здебільшого неушкодженими, коли ми вперше з ними зіткнулись», — розповідає Муссо, який також являється одним з керівників дослідницьких ініціатив по Чорнобилю та Фукусімі при Університеті Південної Кароліни.
Аби з’ясувати, що відбувається — або, точніше, чого не відбувається — дослідницька група зібрала сотні зразків опалого листя з лісових підстилок здорових, не забруднених радіацією лісів, та набила цим листям мішки із колготок (щоб захистити листя від комах). Потім вчені розподілили ці мішки в районі Чорнобилю і чекали дев'ять місяців.
Результати були вражаючі: зразки опалого листя, які були розміщені в сильно забруднених районах показали на 40% менше розкладання, ніж зразки, які були розміщені в незабруднених ділянках. За даними дослідження, ступінь розкладання пропорційний ступеню радіоактивного забруднення на кожній ділянці.
Випромінювання, як відомо, згубно впливає на мікроорганізми, такі як бактерії і гриби. Як показали недавні дослідження, радіотерапія може викликати важкі ускладнення в онкологічних хворих за рахунок скорочення популяції корисних бактерій в кишечнику.
Муссо та інші дослідники стурбовані тими загрозами, які несе в собі нагромадження опалого листя в забруднених лісах. «Існує зростаюча заклопотаність, що в найближчі роки тут може статись катастрофічна пожежа», — пояснює він.
В разі лісової пожежі це листя стане ідеальним паливом для вогню, який поширить випромінювання у всьому регіоні. «Зрештою дим перенесе радіоактивний цезій та інші забруднювачі в населені пункти», — розповідає Муссо.
«Нагромадження листя в таких масштабах, ймовірно, спричинене зниженням гнилісної діяльності мікробів, — підсумовує Муссо. — Воно сухе, легке і досить легкозаймисте. Воно не лише стане хорошим паливом, якщо займеться вогонь, але і саме по собі може стати причиною катастрофічної лісової пожежі».
Джерело: eco-live.com.ua