Як це не дивно, мікроорганізми часто здійснюють своєрідні мандрівки з хмар на земну поверхню і навпаки; це дійсно показує їх витривалість та неабияку можливість пристосовуватись, адже їм доводиться виживати в умовах дуже низьких температур, інтенсивного ультрафіолетового випромінювання, а також їдкої та кислої води. Донедавна вважалося, що життя мікроорганізмів у хмарах існує, але великого значення цьому ніколи не надавали; лише завдяки нещодавним дослідженням французьких учених, які взяли пробу води з хмари, з’ясувався наступний факт: бактерії не лише живуть у цих скупченнях водяних крапель, а і чинять значний вплив на їх формування та склад.
Хмари, як відомо, складаються із крапельок води, які формуються завдяки наявості так званих ядер конденсації. Зазвичай це частинки, які містять сполуки таких елементів, як азот, кальцій, магній, хлор, деякі продукти згоряння. Однак цими самими ядрами конденсації можуть бути і бактерії! За даними попередніх досліджень, вони здатні брати участь у такому процесі, незважаючи на холод та ультрафіолетове випромінювання, проте раніше ніколи не враховувалась наявність у хмарах перекису водню та гідроксильних радикалів – тих ферментів, які токсичні для клітин і не можуть дати змоги бактеріям розвиватися. Виникло запитання: за рахунок чого ж тоді вони спроможні жити у хмарах? Група дослідників із Франції вирішила поставити експеримент, який зміг би дати на нього відповідь. Вони добули пробу хмарної води на вершині вулкану Пюі-де-Дом, після чого відфільтрували половину зразків, щоб знищити у воді будь-які ознаки життя і створити базу для порівняння. Частину тої води, що залишилася, піддали ультрафіолетовому випромінюванню, а решту ізолювали від світла. Хімічні аналізи показали, що життєдіяльність бактерій із двох останніх груп ніяк не змінилася, тобто бактерії змогли вижити навіть у таких непростих умовах. Французи зробили припущення, що для цих одноклітинних організмів характерний своєрідний захисний механізм, який допомагає їм нейтралізувати окисники.
Експеримент не лише ще раз показав, що бактерії – найпоширеніші на Землі організми і здатні пристосовуватися до будь-яких умов проживання, а й довів, що згодом вони зможуть стати ядрами конденсації для хмар завдяки своїй здатності впливати на їх хімічний склад. Такі хмари матимуть сильніші відображаючі властивості, а тому навряд чи зможуть стати дощовими.
Джерело: cikave.org.ua/discovery/zhyttya-u-hmarah/