23 березня Всесвітній метеорологічний день

Всесвітній метеорологічний деньВсесвітній метеорологічний день

Організатор: Організація Об'єднаних Націй

Тема: "Сонце, Земля і погода"

Сонце

Сонце віддає енергію, яка підтримує усе живе на Землі. Воно керує погодою, океанськими течіями та кругообігом води в природі. Воно формує наш настрій та щоденну діяльність. Воно надихає музикантів, фотографів та інших митців.

Сонце - це зірка, подібно тим зіркам, які ми бачимо на нічному небі, однак знаходиться вона набагато ближче. Розташована на відстані майже 150 мільйонів кілометрів від Землі та є серцем нашої Сонячної системи, а також зберігає нашу планету достатньо теплою задля благополуччя живих істот. Протягом більше 4,5 мільярдів років ця гаряча куля палаючої плазми є рушійною силою, що визначає погоду, клімат та життя на Землі.

Вплив Сонця на Землю

Повітря, що нас оточує, складається з різних газів та частинок. Цей шар повітря, відомий як атмосфера Землі, утримується під дією сили тяжіння. Його двома основними компонентами є азот (78%) і кисень (21%). Окрім вмісту кисню, який потрібен людям та іншим організмам для життя, атмосфера має ряд інших «особливостей», таких як поглинання ультрафіолетового випромінювання Сонця озоновим шаром та утримання тепла, відоме як парниковий ефект.

Сонце та зміна клімату

Коли Земля виділяє таку ж кількість енергії, що і поглинає, її енергетичний баланс перебуває в рівновазі, а її середня температура залишається стабільною. Однак, починаючи з початку епохи індустріалізації в другій половині 19 століття, середні глобальні температури зросли приблизно на 1 °C.

Поточна зміна клімату відбувається в міру росту пов’язаних з кліматом величин внаслідок обертання Землі навколо Сонця. Ця безпрецедентна швидкість ускладнює адаптацію до них екосистем та людства. 

Сонце, наше благополуччя та здоров'я

Сонячне світло відіграє ключову роль для здоров'я і благополуччя людини. Занадто маленька кількість сонячного світла впливає на наш настрій і благополуччя та збільшує ризик дефіциту вітаміну D. Тривалий вплив сонячних променів є шкідливим для шкіри, очей та імунної системи людини. Експерти вважають, що можна запобігти чотирьом з п'яти випадків раку шкіри, оскільки в більшості випадків шкоди від ультрафіолетового випромінювання можна уникнути.

Вимірювання сонячного світла

Вчені використовують новини космосу, вимірювання сонячної радіації для вивчення мінливості клімату та його змін, а також для прогнозування погоди.

Однак, вимірювання сонячного світла не є таким простим, як це може здатися на перший погляд. Довгострокові вимірювання, які можна зіставляти по даних різних місць, за різні відрізки часу та в залежності від приборів вимірювання, є дуже важливими. Це вимагає особливих зусиль для тонкого калібрування тисяч наземних приборів по всьому світу.

Сонце та поновлювані джерела енергії

Навіть у похмуру погоду енергія може використовуватися безпосередньо від Сонця. Сонячна енергія використовується в усьому світі та стає все популярнішою для виробництва електроенергії або підігрівання та опріснення води.

Швидке зниження виробничих витрат на сонячні батареї, національні та регіональні субсидії стимулюють це зростання.

Більше інформації на сайті: https://worldmetday.wmo.int/

Розділ сайту: