Австралія (Australia, від лат. australis — південний) — материк у Південній півкулі. Площа — 7631,5 тис. км2. Східні береги Австралії омиває Тихий океан, на півночі, заході і півдні — Індійський океан. Поблизу Австралії розташовані великі острови Нова Гвінея і Тасманія. Вздовж північно-східного узбережжя Австралії — Великий Бар'єрний риф. Східну частину Австралії займає Великий Вододільний хребет (висота до 2230 м, гора Косцюшко, вища точка Австралії). Середня частина Австралії — низовина із западиною, зайнятою оз. Ейр, західна частина — плоскогір'я (400—500 м) з окремими хребтами і столовими горами.
Велика частина Австралії відноситься до області Австралійської платформи, східна частина утворює Східно-Австралійський складчастий геосинклінальний пояс. Австралія — найтепліша частина суходолу Південної півкулі, бл. 2/3 якої має пустинний і напівпустинний клімат. Значна частина Австралії лежить у тропіках, північ — у субекваторіальних широтах, південний захід — у субтропіках. Середні температури липня від 12 до 20 °С, січня від 20 до 30 °С і більше. Кількість опадів убуває зі сходу на захід від 1500 мм на рік до 300—250 мм і менше. 60 % площі Австралії —безстічні області.
Найбільш повноводна річка — Муррей, найдовша — р. Дарлінг; більшість річок наповнюється водою тільки періодично (т. зв. кріки). У пустинних районах солоні озера Ейр, Торренс, Герднер. Внутрішня частина Австралії зайнята пустелями (Велика Піщана пустеля, Велика пустеля Вікторія, Гібсона), обрамованими поясом напівпустель з колючим чагарником скреб). На півночі, сході, південному сході і південному заході напівпустелі переходять у савани, які вздовж узбережжя і в горах змінюються лісами з евкаліптів, пальм, деревовидних папоротей.
Тваринний світ ендемічний: сумчасті ссавці (кенгуру, сумчастий кріт та інші), яйцеродні ссавці (качконіс, єхидна), риба цератод. Найбільш відомі національні парки і заповідники: Белленден-Кер, Грин-Айленд, Кінглейк, Крейдл-Маунтін-Лейк-Сент-Клер, Ламінггон, Маунт-Баффало, Косцюшко, Маунт-Філд, Саут-Уест. Характерні страус ему, казуари качконіс, кенгуру, коала, вомбат, сумчастий вовк, лірохвіст, папуги какаду. Австралія відкрита в 1606 р. голландцем В. Янсзооном і названа Новою Голландією; у XIX ст. закріпилася нова назва — Австралія («Південна Земля»), На території Австралії розташована держава Австралія.