Бразильське плоскогір'я

Майже всю південну половину Бразилії займає велике Бразильське плоскогір'я (іноді називається нагір'ям). Висота 250—900 м. Тут зосере­джена велика частина найродючішіх земель і найцінніших корисних копалин країни.

Східний край плоскогір'я, на сході від р. Парана, густо населений. Малонаселені посушливі внутрішні райони, включаючи ба­сейн р. Сан-Франсіску, називаються сертанами. Східна окраїна на пів­ночі від Ріо-де-Жанейро має ступінчасту будову: круті скелі, звернені схилами до океану, підносяться пасмами, одна над іншою. На півдні від Ріо-де-Жанейро уступ плоскогір'я досягає великої висоти. Він назива­ється Великим уступом, а на окремих ділянках — Серра-Жерал, Серра-ду-Мар, Серра-ду-Паранапіакаба.

Далі в глиб країни паралельно до бе­рега і краю уступу простягається ряд масивних гірських хребтів. Найви­щі з них — Серра-да-Мантикейра, Серра-ді-Капарао з вершиною Бандейра (2890 м). У межах хребта Серра-ду-Еспіньясу в центральній час­тині штату Мінас-Жерайс зосереджені найбагатші запаси корисних ко­палин. Гребінь уступу місцями порізаний долинами pp. Жекітіньйонья, Ріу-Досі і Параїба, з них тільки по плоскодонній долині Ріу-Досі легко проникнути у внутрішні райони країни. Долина р. Параїба простягається майже паралельно до берега океану, і через неї пролягають автомобільна дорога і залізниця, що з'єднують Ріо-де-Жанейро і Сан-Паулу.

На пів­денному заході Бразильського плоскогір'я р. Парана та її притоки пере­тинають плоску поверхню лавового плато Парани. Тут р. Парана та її притока Ігуасу течуть у широких неглибоких долинах. Ці річки спада­ють з краю плато, утворюючи величезні водоспади Гуаїра, або Кедас (на кордоні Бразилії і Парагваю), й Ігуасу (на стику кордонів Бразилії, Арге­нтини і Парагваю), які відносяться до числа найвищих у світі.

Розділ сайту: