Декілька цікавих фактів про Українські Карпати.
- В Українських Карпатах є своя унікальна порода коней – гуцулик. Це сильні і витривалі гірські коні, які звикли до місцевих суворих умов. Ще в 1979 році вони отримали статус охоронюваного реліктового виду.
- У Ворохті знаходиться старовинний залізничний міст 1895 року. Це унікальна споруда не тільки для України. Арочний міст-віадук вважається одним з найстаріших і найдовших кам’яних мостів у всьому світі.
- Найвища точка Карпат і України – Говерла висотою 2061 м.
- Найбільша високогірна водойма – озеро Синевир на висоті 989 м. Глибина Синевиру – 24 м, а площа – 7 га.
- Найбільш високогірне місто Карпат – Рахів на висоті 820 м над рівнем моря. Причому в межах міста перепад висоти доходить до 400 м. А найвищий населений пункт в цілому – село Випчина в Чернівецькій області на висоті 1100 м. Найбільш високогірні готелі знаходяться на Яблуницькому перевалі на висоті 930 м. А найвища залізнична станція – вокзал Бескид на висоті 819 м.
- Найвище розташована будівля – метеоролого-астрономічна обсерваторія «Білий слон» на горі Піп-Іван. Вона побудована в 1938 році і була закрита під час Другої Світової війни. З тих пір збереглися тільки стіни, але вигляд вражає.
- У 1887 році в Бескидах побудований найдовший залізничний тунель – завдовжки 1747 м.
- Прозвучить дивно, але в Карпатах існує найглибша лікарня. Це соляні палати в Солотвино на глибині до 282 м, де лікують хворих з бронхіальною астмою. Лікарня діє з 1968 року.
- Поблизу містечка Хуст знаходиться унікальна Долина Нарцисів. Її площа становить близько 80 га. Але пам’ятайте, що збирати тут квіти категорично заборонено – це охоронювана пам’ятка природи.
- У 1907 р в Івано-Франківській області знайшли останки мамонта. Копалини, що датуються кінцем льодовикового періоду, знайдені в шахті біля села Старуня на глибині понад 12 м. Крім мамонта археологи знайшли залишки носорога, оленя та інших стародавніх тварин.
- У селі Середнє Водяне ви можете побачити сліди доісторичного океану. Скелі з піщанику досі зберігають скам’янілі відбитки морських хвиль, які здалеку схожі на химерні ієрогліфи. Село знаходиться в Рахівському районі.
- В Українських Карпатах мешкають рідкісні дерева-довгожителі. Це кедрова сосна і ягідний тис. Вік окремих екземплярів доходить до 3-4 тисяч років. Зараз вони перебувають під охороною, тому що цінну міцну породу практично знищили мисливці за деревиною. Адже навіть в побуті ягідний тис служить століттями.
- Карпатська трембіта – найбільший духовий музичний інструмент у всьому світі. Довжина дерев’яної труби доходить до 4 м, щоб її було добре чутно всюди в горах. У самій трубі немає отворів, і мелодію трембіти чутно на 10 км навколо. Особливо вони були поширені серед пастухів на Гуцульщині, Бойківщині та Буковині.