Цікаві факти про острови

острів

10 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО ОСТРОВИ СВІТУ

Поняття "площа півострова" у географії досить суб'єктивне, і може містити певні зауваження і неточності. Далеко не кожен півострів має чітко окреслені межі в тій частині, в якій він сполучається з материком. Однак із островами все набагато простіше. Вони мають чітко окреслені межі, які сформувалися не в головах географів, а шляхом багатовікових тектонічних процесів.

1. Загальна площа всіх островів світу становить 11 мільйонів км², що більше ніж площа усієї Європи, або Канади. Найбільшою острівною країною як за площею, так і за населенням є Індонезія (1.9 млн.км², 275 мільйонів осіб). Джакарта, Токіо, Лондон, Маніла, Тайбей, Сінгапур, Гавана, Сурабая, Санто-Домінго - ось далеко не повний перелік мегаполісів, які лежать на островах. Значна частина Нью-Йорка теж лежить на острові (Лонг-Айленд). Всього в світі налічується 77 міст, із населенням понад 1 мільйон жителів, які розміщені на островах.
 
2. На всіх островах світу мешкає близько 770 мільйонів осіб, або 10% населення усієї Землі. Приміром найзаселенішим є індонезійський острів Ява, на якому проживає 150 мільйонів осіб (більше, ніж в Японії чи Росії), при тому що найбільший в світі острів Гренландія є водночас майже безлюдний (55 тисяч мешканців, при площі в 2,2 мільйони квадратних кілометрів).
 
3. Другий за розмірами острів світу Нова Ґвінея, який менший від Гренландії майже втричі. Однак саме на цьому острові лежить найвища острівна гора світу - Пунчак-Джая, яка має висоту 5030 метрів над рівнем моря. Ця гора є найвищою в Океанії (включно з Австралією).
 
4. Справжнім рекордсменом серед островів можна назвати Калімантан (Борнео) - це найбільший острів Азії (третій в світі), на ньому знаходиться найдовша в світі острівна річка (Капуас), а також це єдиний острів, який поділений між трьома державами: Індонезією, Малайзією та Брунеєм.
 
5. На острові Хонсю (Японія) знаходиться найбільший острівний мегаполіс - Токіо (15 мільйонів мешканців). Доречі Хонсю входить до першої трійки найбільших островів Азії і є найбільшим островом Японії.
 
6. Найбільшим в світі річковим островом є Маражо в Бразилії, який лежить в гирлі Амазонки. Його площа становить 40 тис.км². Цей острів доречі є другим за розмірами островом Південної Америки (після острова Вогняна Земля).
 
7. Найбільшим островом серед прісноводного озера є острів Манітулін, який лежить посеред озера Ґурон. Його площа становить 2,8 тис.км². Він має довжину 136 кілометрів, і ширину - до 50 кілометрів. Належить Канаді. Наразі на цьому острові проживає 12 тисяч жителів.
 
8. Також Канаді належить ще один дуже цікавий острів - це Девон, який є найбільшим у світі незаселеним островом. Його площа - 55 тисяч квадратних кілометрів, що майже стільки ж, як територія двох середньостатистичних областей України.
 
9. Найбільшим у світі озером, яке розкинулося на острові (острівним озером), є озеро Неттіллінґ, яке лежить на п'ятому за величиною острові світу - Баффіновій Землі. Його площа - 5,1 тис.км².
 
10. В Україні найбільшим річковим островом є Хортиця, яка лежить посеред Дніпра. А от серед морських найбільшим все ж є Джарилгач, який лежить посеред Каркінітської затоки Чорного моря, і має площу 56 квадратних кілометрів. Він вдвічі більший за Хортицю, але в 40 тисяч разів менший від найбільшого острова світу.