Дивина скіпетровидна (коров’як скіпетровидний)

Дивина скіпетровидна (коров’як скіпетровидний) — Verbascum thapsiforme Schrad.

Родина ранникові — Scrophulariaceae

Дивина скіпетровидна (коров’як скіпетровидний) — Verbascum thapsiforme Schrad.

Як виглядає? Дворічна трав’яниста рослина. В перший рік дає розетку листків, на другий виростає заввишки 50— 200 см квітконосне стебло. Листки великі, довгасто-еліптич­ні, зарубчасті; середні і верхні збігають по всій довжині міжвузля. Уся рослина шерстисто-повстиста. Квітки п’яти­пелюсткові, світло-жовті, великі, 2,5—3 см у поперечнику, зібрані в колосовидне гроно донизу. Запах свіжих квіток ніжний, сухі пахнуть медом. Цвіте у червні - липні.

Де росте? У Степу і Лісостепу, зрідка в західних облас­тях УРСР, на Поліссі, в гірському та Південному Криму — на горбах, при дорогах, на сонячних узліссях, на перелогах, по каменоломах і каменистих місцях, по кручах берегів рік, залізничних насипів.

Що й коли збирають? Розкриті віночки квіток, в суху, сонячну погоду, вириваючи їх з чашечок; сушать зразу. Осипаних на землю не збирають.

Коли застосовують? Як пом’якшувальний, відхаркуваль­ний, протиспазматичний засіб.

Як засіб, що обволікає вражені місця при катарах горла, при кашлі, кровохарканні, бронхіті, емфіземі, коклюші, при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, запорах, гемо­рої (в квітках містяться гіркі речовини, леткі олії, сапоніни і слиз), при запаленні слизової оболонки очей. Послаблює болісні рефлекси, судоми, зменшує набряки тканин. Дія ди­вини легконаркотична.

Застосовують у вигляді чаю. На 1 склянку окропу беруть 1 столову ложку квіток, варять 1 хвилину, настоюють 10 хвилин; п’ють 2 склянки на день, ковтками. Проти каш­лю у дітей готують сироп. Беруть по 1 столовій ложці кві­ток дивини і кореня алтеї на 1 склянку води, варять 15— 20 хвилин, додають 200 г цукру і кип’ятять, поки не вийде сироп. Дають пити по 3—4 чайні ложки на день.

При кашлі у дорослих 1 чайну ложку суміші (порівну) квіток дивини, квіток калачиків лісових, квіток цмину пі­скового і квіток алтеї заливають 1 склянкою окропу, кип’я­тять 5 хвилин і п’ють 1—2 склянки на день. Замість риб’я­чого жиру для дітей рекомендують варити 5 хвилин в склян­ці води суміш 1 столової ложки квіток дивини і по 1 чайній ложці квіток нагідок і квіток ромашки; додають 1 столову ложку цукру і дають дітям пити по 1 столовій ложці тричі на день при похуданні або виснаженні. Як потогінний засіб беруть 1 столову ложку суміші (порівну) квіток дивини, ка­лачиків лісових, бузини чорної, квіток липи і сушених ягід малини на 2 склянки окропу, парять півгодини і випивають гарячим на ніч.

Рани і тріщини на сосках у жінок змазують соком тер­тої моркви і засипають дрібним порошком квіток дивини.

Для полоскання горла — 1 столову ложку суміші квіток ди­вини, листків підбілу звичайного, кореня алтеї і квіток ка­лачиків лісових (порівну) варять в 1 склянці води протя­гом 5 хвилин і теплим використовують. Для промивання пролежнів і опечених місць беруть 1 столову ложку суміші квіток дивини, трави звіробою, квіток ромашки в співвід­ношенні 3:3:2 на 1 склянку води, кип’ятять 15 хвилин і відціджують у чисту пляшку.

Для ванн при виразках, ранах і гемороїдальних гулях 4 жмені квіток або подрібнених коренів заварюють в 5 л води, 1 хвилину варять, настоюють і роблять п’ятнадцяти- хвилинні холодні сидячі ванни тричі на тиждень.

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: