коров’як скіпетровидний

Дивина скіпетровидна (коров’як скіпетровидний)

Дивина скіпетровидна (коров’як скіпетровидний) — Verbascum thapsiforme Schrad.

Родина ранникові — Scrophulariaceae

Дивина скіпетровидна (коров’як скіпетровидний) — Verbascum thapsiforme Schrad.Як виглядає? Дворічна трав’яниста рослина. В перший рік дає розетку листків, на другий виростає заввишки 50— 200 см квітконосне стебло. Листки великі, довгасто-еліптич­ні, зарубчасті; середні і верхні збігають по всій довжині міжвузля. Уся рослина шерстисто-повстиста. Квітки п’яти­пелюсткові, світло-жовті, великі, 2,5—3 см у поперечнику, зібрані в колосовидне гроно донизу. Запах свіжих квіток ніжний, сухі пахнуть медом. Цвіте у червні - липні.

Де росте? У Степу і Лісостепу, зрідка в західних облас­тях УРСР, на Поліссі, в гірському та Південному Криму — на горбах, при дорогах, на сонячних узліссях, на перелогах, по каменоломах і каменистих місцях, по кручах берегів рік, залізничних насипів.

Що й коли збирають? Розкриті віночки квіток, в суху, сонячну погоду, вириваючи їх з чашечок; сушать зразу. Осипаних на землю не збирають.

Коли застосовують? Як пом’якшувальний, відхаркуваль­ний, протиспазматичний засіб.

Як засіб, що обволікає вражені місця при катарах горла, при кашлі, кровохарканні, бронхіті, емфіземі, коклюші, при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, запорах, гемо­рої (в квітках містяться гіркі речовини, леткі олії, сапоніни і слиз), при запаленні слизової оболонки очей. Послаблює болісні рефлекси, судоми, зменшує набряки тканин. Дія ди­вини легконаркотична.