Дрік красильний (жовтило)

Дрік красильний (жовтило) — Genista tinctoria L. (отруйний)

Родина бобові — Leguminosae

Як виглядає? Багаторічна напівкущова рослина 100— 150 см заввишки. Стебла її без колючок, гостроребристі, вкриті низьким пухом, з гілками, спрямованими догори. Листки чергові, суцільні, ланцетні або еліптичні, переважно по краях і вздовж жилок з пушком, мають маленькі при­листки. Квітки метеликові, золотаво-жовті, в довгастих гро­нах на кінцях гілок і стебел; приквітки довші за двогубу чашечку. Плоди — голі лінійні, трохи зігнуті боби. Цвіте у травні— червні, частково в серпні.

Де росте? Майже по всій території УРСР, рідше на пів­дні — по сухих лісах, на узліссях, на схилах пагорбів, серед чагарників, при лісових дорогах, на пісках.

Що й коли збирають? Під час цвітіння зрізають серпом гілки з цвітом та листками.

Коли застосовують? Як сечогінний, судинозвужувальний, проносний, заспокійливий, кровоочисний засіб, при водянці живота, всіх видах жовтяниці, серцевій слабості зі зниже­ним тиском крові, при хворобах щитовидної залози (зоб, гі­потиреоз, мікседема). Також при маткових кровотечах і шкірних хворобах, завдяки вмісту леткої олії, алкалоїдів цитизину і спартеїну, глікозиду лютеоліну та інших. Чай із зелених частин (гіллячок) дроку за дією нагадує тиреоідин — гормональний препарат щитовидної залози. Причому ліку­вальна дія дроку триваліша, він не виявляє шкідливих по­бічних явищ, якщо не перевищувати дозу (дія флавонового глікозиду лютеоліну).

Як сечогінний засіб при нефритах і набряках серцевого походження, дрік сприяє посиленому виділенню хлоридів.

Застосовують у вигляді відвару. На 1 склянку води бе­руть 1 столову ложку подрібненої рослини (листків) і ки­п’ятять, поки не залишається 7з рідини. Коли прохолоне, відціджують і вживають через кожні дві години по 2 столові ложки, поки не почне проносити і гнати сечу (при водянці живота, запорі). Ліки ці вживають з перервою, через день.

При пониженому тискові крові, гіпотиреозі, ожирінні лі­кування індивідуалізують, зменшуючи до 1 столової ложки відвару (з медом), тричі на день. При втраті сил, висна­женні, похудінні спостерігається зміцнювальна та заспокій­лива властивість цієї рослини. При запаленні нирок 1 повну столову ложку суміші (порівну) трави дроку, трави вероні­ки, трави споришу звичайного, трави приворотня і бруньки білої берези заливають 1 склянкою окропу. Випивають 2 — 3 склянки на день. Або 1 столову ложку суміші трави дро­ку, льняного насіння і шишкоягід ялівцю в співвідношенні 4:4:1 настоюють б годин в 1 склянці води, варять 15 хви­лин і випивають 1—2 склянки на день при підгострому нефриті.

При подагрі, суглобовому артриті, ревматизмі беруть 1 столову ложку суміші (порівну) трави дроку, бруньок берези, листків кропиви дводомної і трави фіалки триколір­ної на 1 склянку окропу, настоюють 10 хвилин, п’ють 2 склянки на день. Відвар 4 столових ложок трави дроку в 1 л води додають до повної ванни для лікування шкірних хвороб (лишаїв, наривів, золотухи). Відваром самих квіток, в яких містяться два жовті пігменти — лютеолін і геністе­їн,— фарбують тканини.

***** В наличии на складах огромный ассортимент новых запчастей Тойота (Toyota), в зависимости от Вашего региона срок поставки запчастей Тойота начинается от нескольких часов. Так же мы привзим запчасти Тойота на заказ из Арабских Эмиратов, США, Германии, Японии, Польши. Автозапчасти Toyota Avensis (Toyota) вы можете подобрать самостоятельно, используя каталоги автозапчастей. В виду несовершенства веб-каталогов, рекомендуем воспользоваться помощью менеджера.

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

Розділ сайту: