дрік красильний

Дрік красильний (жовтило)

Дрік красильний (жовтило) — Genista tinctoria L. (отруйний)

Родина бобові — Leguminosae

Дрік красильний (жовтило) — Genista tinctoria L. Як виглядає? Багаторічна напівкущова рослина 100— 150 см заввишки. Стебла її без колючок, гостроребристі, вкриті низьким пухом, з гілками, спрямованими догори. Листки чергові, суцільні, ланцетні або еліптичні, переважно по краях і вздовж жилок з пушком, мають маленькі при­листки. Квітки метеликові, золотаво-жовті, в довгастих гро­нах на кінцях гілок і стебел; приквітки довші за двогубу чашечку. Плоди — голі лінійні, трохи зігнуті боби. Цвіте у травні— червні, частково в серпні.

Де росте? Майже по всій території УРСР, рідше на пів­дні — по сухих лісах, на узліссях, на схилах пагорбів, серед чагарників, при лісових дорогах, на пісках.

Що й коли збирають? Під час цвітіння зрізають серпом гілки з цвітом та листками.

Коли застосовують? Як сечогінний, судинозвужувальний, проносний, заспокійливий, кровоочисний засіб, при водянці живота, всіх видах жовтяниці, серцевій слабості зі зниже­ним тиском крові, при хворобах щитовидної залози (зоб, гі­потиреоз, мікседема). Також при маткових кровотечах і шкірних хворобах, завдяки вмісту леткої олії, алкалоїдів цитизину і спартеїну, глікозиду лютеоліну та інших. Чай із зелених частин (гіллячок) дроку за дією нагадує тиреоідин — гормональний препарат щитовидної залози. Причому ліку­вальна дія дроку триваліша, він не виявляє шкідливих по­бічних явищ, якщо не перевищувати дозу (дія флавонового глікозиду лютеоліну).