Глід колючий (глід-колюх)

Глід колючий (глід-колюх) — Crataegus oxyacantha L.

Родина розові — Rosaceae

Глід колючий (глід-колюх) — Crataegus oxyacantha L.

Як виглядає? Кущ, рідше деревце до 5 м заввишки. На міцних, пурпурово-брунатних пагонах рідкі, товсті, прямі, 2,5—4 см завдовжки колючки. Листки 2—6 см завдовжки, широко-ромбічні, з голими черешками, з обох боків коротко- пухнасті, по краях пилчасті, перисто-три-, п’ятилопатеві. Квітки двостатеві, з білими (або червоними) пелюстками, зі­брані в щитковидні суцвіття. Запах квіток специфічний, при­ємний. Плоди червоні, рідше червоно-жовтуваті, з борош­нистою м’якоттю і 2—5 кісточками. Цвіте у травні — червні,» плоди дозрівають у серпні.

Де росте? Як декоративний кущ — у парках, у живопло­тах; як дикорослий — по узліссях листяних лісів, серед ча­гарників, на крутих річкових берегах у Закарпатті.

Що й коли збирають? Квітки — в травні, плоди — в сер­пні.

Коли застосовують? При функціональних розладах серце­вої діяльності (при сильних нервових зворушеннях, при запамороченні голови), при серцевій кволості після виду­жання від виснажливих хвороб, при ангіоневрозах клімак­теричного періоду (приливи крові до голови), в початковій стадії гіпертонічної хвороби, при безсонні у хворих з пору­шенням серцевої діяльності і при гіпертиреозі з тахікар­дією. Глід понижує збудливість центральної нервової систе­ми, тонізує серцевий м’яз, посилює кровообіг у коронарних судинах серця і судинах мозку, усуває тахікардію і арит­мію, знімає неприємне відчуття у ділянці серця, дещо зни­жує кров’яний тиск і поліпшує загальний стан хворих. (Сильніше діє вічнозелений барвінок малий — Vinca minor L., багатий на рутин і алкалоїд вінін, який знижує кров’я­ний тиск). Глід допомагає і при миготливій аритмії (діють глікозиди кратегін, холін; кратегусова, урсулова, олеанова кислоти, сапоніни та флавоноїди). При атеросклерозі зни­жує рівень холестерину в крові. Може посилювати дію ди­гіталісу, конвалії, строфанта.

Застосовують як чай. На 1 склянку окропу беруть 1 сто­лову ложку квіток і настоюють 10 хвилин. П’ють по 1 склян­ці тричі на день. Як краплі готують так. Настоюють повну' жменю свіжих квіток чи стиглих плодів на 0,25 л спирту чи міцної горілки (1:2) протягом 14 днів, відціджують і вживають по 40 крапель тричі на день на ложці води (так само витиснутий з свіжих квіток сік, консервований у спів­відношенні 4:1 90% спирту). Людям дратливим, нервовим, особливо при істеричних припадках, клімактерії (у жінок) готують чай із 1 столової ложки з верхом суміші трави со­бачої кропиви, маренки запашної, листків ожини, трави сухоцвіту болотяного і квіток глоду в співвідношенні 1 : 2 : 2,5 :1,5 :1, взятої на 1 склянку окропу, настоюють 10 хвилин. П’ють 3 склянки на день.

При підвищеному тиску крові (гіпертонії) 1 столову ложку суміші квіток глоду, плодів глоду, трави хвоща по­льового, трави омели білої, зубців часнику, квіток арніки гірської і трави деревію тисячолистого в співвідношенні 3:3:3:3:3:1:4 настоюють у 1 склянці окропу і п’ють по 0,25 склянки 4 рази на день.

При серцевому неврозі з порушенням травлення, безсон­ням беруть 2 повні чайні ложки суміші квіток глоду колю­чого, трави споришу звичайного і трави хвоща польового в співвідношенні 5:3:2, настоюють півгодини в 1 склянці окропу. При серцевій слабості напар випивають протягом Дня.

Настоянку квіток та листків глоду на 70% спирті — 1 :10 (по 15—60 крапель тричі на день, у чарці води) чи їх вод­ний напар рекомендують як чудовий тонізуючий, спазмолі­тичний і заспокійливий засіб. У дуже високих дозах (в 4 — 5 разів більших за звичайно призначувані) і за тривалого й систематичного їх вживання глід не тільки купірує, але часто на кілька років припинює появу припадків стенокар­дії. А при ангінозних станах, інфаркті міокарда, декомпен­сації глід має перевагу над нітросполуками та опійними препаратами, бо не дає побічних токсичних дій і не вияв­ляє гальмівного впливу на функцію кишок (не спричинює запорів). Збільшуючи силу серцевих скорочень, глід встанов­лює рівновагу між нею і кров’яним тиском. Підвищений тиск знижує, знижений — підвищує і тим самим зменшує збудливість симпатичної нервової системи. При безсонні, по­в’язаному з нервовим збудженням, забезпечує спокійний, глибокий і тривалий сон, не зумовлюючи після пробудження станів психічного пригнічення. І, нарешті, діючи десенсибі­лізуюче, глід дає добрі наслідки при різних алергійних за­хворюваннях. Наприклад, у ряді випадків гострого суглобо­вого ревматизму тяжкі болі значно послаблюються уже че­рез кілька днів після призначення глоду (дія леткої олії, яка міститься у квітках).

Проте при гіпертонії ниркового походження глід не дає сприятливих наслідків.

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: