глід колючий

Глід колючий (глід-колюх)

Глід колючий (глід-колюх) — Crataegus oxyacantha L.

Родина розові — Rosaceae

Глід колючий (глід-колюх) — Crataegus oxyacantha L.Як виглядає? Кущ, рідше деревце до 5 м заввишки. На міцних, пурпурово-брунатних пагонах рідкі, товсті, прямі, 2,5—4 см завдовжки колючки. Листки 2—6 см завдовжки, широко-ромбічні, з голими черешками, з обох боків коротко- пухнасті, по краях пилчасті, перисто-три-, п’ятилопатеві. Квітки двостатеві, з білими (або червоними) пелюстками, зі­брані в щитковидні суцвіття. Запах квіток специфічний, при­ємний. Плоди червоні, рідше червоно-жовтуваті, з борош­нистою м’якоттю і 2—5 кісточками. Цвіте у травні — червні,» плоди дозрівають у серпні.

Де росте? Як декоративний кущ — у парках, у живопло­тах; як дикорослий — по узліссях листяних лісів, серед ча­гарників, на крутих річкових берегах у Закарпатті.

Що й коли збирають? Квітки — в травні, плоди — в сер­пні.

Коли застосовують? При функціональних розладах серце­вої діяльності (при сильних нервових зворушеннях, при запамороченні голови), при серцевій кволості після виду­жання від виснажливих хвороб, при ангіоневрозах клімак­теричного періоду (приливи крові до голови), в початковій стадії гіпертонічної хвороби, при безсонні у хворих з пору­шенням серцевої діяльності і при гіпертиреозі з тахікар­дією. Глід понижує збудливість центральної нервової систе­ми, тонізує серцевий м’яз, посилює кровообіг у коронарних судинах серця і судинах мозку, усуває тахікардію і арит­мію, знімає неприємне відчуття у ділянці серця, дещо зни­жує кров’яний тиск і поліпшує загальний стан хворих. (Сильніше діє вічнозелений барвінок малий — Vinca minor L., багатий на рутин і алкалоїд вінін, який знижує кров’я­ний тиск). Глід допомагає і при миготливій аритмії (діють глікозиди кратегін, холін; кратегусова, урсулова, олеанова кислоти, сапоніни та флавоноїди). При атеросклерозі зни­жує рівень холестерину в крові. Може посилювати дію ди­гіталісу, конвалії, строфанта.