Хрін звичайний

Хрін звичайний — Armoracia rusticana (Lam.) Gaertn.

Хрін звичайний — Armoracia rusticana (Lam.) Gaertn.

Родина хрестоцвіті — Cruciferae

Як виглядає? Багаторічна трав’яниста рослина 50—120 см заввишки. Листки хрону великі, прикореневі, довгочерешкові, довгасто-овальні, дещо серцевидні, по краях зубчасті. Квітки дрібні, білі, чотирипелюсткові. Плоди — стручки, які рідко коли у нас достигають. Розмножується коренями. Цвіте у червні — липні.

Де росте? На городах. У дикому стані поширений по мокрих луках, біля струмків. Цінний бактерицидний засіб;

Що й коли збирають? Корені викопують восени (вере­сень — жовтень), промивають їх і зберігають як інші коре­неплоди.

Коли застосовують? Тертий хрін застосовують як при­праву до страв, особливо до м’яса. В коренях містяться вугле­води, лужні, азотисті речовини, жири, в них є багато віта­міну С, фітонциди, глікозид синігрин, який надає хрону гострого смаку, летка алілгірчична олія, яка подразнює шкіру.

Як лікувальний засіб хрін вживають при цинзі, недокрів’ї, і через те, що діє сечогінно,— при водянці, затриманні сечі та при каменях сечового міхура, також при хронічному рев­матизмі, подагрі, жовтяниці. Хрін збуджує апетит, посилює виділення шлункового соку. Діє він також як відхаркуваль­ний засіб при кашлі з харкотиння’!. Спиртову настоянку ко­ренів уживають при малярії. Витиснутого з тертого хрону соку з цукром, хлібом чи медом вживають не більше 1 чай­ної ложки на день, бо в більших дозах можна спричинити подразнення слизової оболонки шлунка і кишок (тяжкі яви­ща гастроентериту) і збуджувати нервову систему. Тому не рекомендують застосовувати його як приправу до страв при гастритах, ентероколітах і нефритах.

При цинзі, схильності до кровотеч, також при виснажли­вій розумовій і фізичній праці вживають настоянку на вині або пиві (1 чайну ложку тертого хрону на 1 склянку вина чи пива) — по 1 чайній ложці тричі на день протягом три­валого часу. Хрін у вигляді кашки в мішечку або настоянки на оцті чи горілці застосовують для компресів, він посилює кровообіг при різних захворюваннях подібно до гірчичника. Використовують його для лікування ішіасу, при болях у попереку (компрес тримати неповну годину). Хрін виявляє сильну протимікробну дію і тому водний настій його коренів вживають для промивань, полоскань і компресів при запаль­них процесах — прискорює гоєння застарілих гнійних ран і виразок. При зубному болю, ангіні соком, витиснутим з тертого хрону, розведеним водою, полощуть рот і горло. У випадку гнійного витікання з вуха нерозведений сік за­капують краплями у вухо.

В косметиці водним настоєм коренів хрону виводять вес­нянки (ластовиння), плями й засмагу на лиці.

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: