Кукурудза звичайна

Кукурудза звичайна — Zea mays L.

Кукурудза звичайна — Zea mays L.

Однорічна трав’яниста рослина з родини злакових (Gramineae).

Досягає інколи З — 4 м. Стебло пряме, нерозгалужене, розділене на вузли й між­вузля, заповнене губчатою серцевиною. Листки широкі, лан­цетні або ланцетно-лінійні, з паралельними жилками, які своїми піхвами прикріплюються до стебла. Чоловічі квітки зібрані у велику верхівкову розкидисту волоть. Жіночі роз­ташовані в пазухах верхніх стеблових листків на качанах, з яких виходять стовпчики з довгими приймочками (волос­ся) . Збирають їх у серпні — вересні, сушать у тіні, збері­гають цілими, або дрібно порізаними, а іноді перетирають як порошок.

Кукурудза — важлива зернова й кормова рослина. Куль­тивується по всій території УРСР. В зародках зерен куку­рудзи містяться вітамін Е, фосфатиди, ненасичені жирні кис­лоти, речовини, потрібні організмові для боротьби зі ста­рістю. Щоб понизити рівень холестерину в крові, вживають кукурудзяну олію в дозі по 15—25 г (1 столова ложка) тричі на день (75 г), курсами протягом 3 тижнів, з перервою в лі­куванні на 3—4 тижні — 3—4 курси на рік. Олію можна вжи­вати для приготування страв.

Стовпчики з приймочками (волосся кукурудзи) — Stigma­ta Maydis — засіб жовчогінний, сечогінний, проносний, кро­воспинний, протизапальний, протиапетитний (вбивають апе­тит і тому вживають їх, щоб схуднути). Вживають при хво­робах печінки, розчиняють камені, усувають набряки, пов’я­зані з порушенням серцевої діяльності. В стовпчиках містять­ся вітаміни А, Ві, В2, К3, Е, Р, аскорбінова і пантотенова кислота, сапоніни, глікозидні речовини, жирні та леткі олії, смоли. При гепатитах з затримкою виділення жовчі, холангі­тах і холециститах як сечогінний, при кам’яній хворобі ни­рок і печінки як кровоспинний засіб (прискорюють зсідання крові і збільшують кількість тромбоцитів у крові) беруть 10 г подрібнених стовпчиків кукурудзи на 1 склянку окропу, настоюють 30 хвилин і вживають ложками 4—5 разів на день.

 

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: