Льонок звичайний (жабрій)

Льонок звичайний (жабрій) — Linaria vulgaris Mill. (отруйний)

Родина ранникові — Scrophulariaceae

Льонок звичайний (жабрій) — Linaria vulgaris Mill.

Як виглядає? Багаторічна трав’яниста рослина 30—90 см заввишки. Стебла прямі або спрямовані вгору. Листки лі­нійні, ланцетовидні, густо розміщені по стеблах. Квітки зі­брані в густі, довгасті верхівкові грона. Віночок двогубий, зі шпоркою і закритим зівом, блідо-жовтий, з оранжевою пля­мою на випуклій частині нижньої губи. Цвіте в червні — вересні.

Де росте? Майже по всій території УРСР — при дорогах, на схилах, по межах, серед посівів, по сухих канавах. Бур’­ян — дика левина паща, ротики. Не росте лише на півдні Степу й у Північному Криму. Зустрічається, проте, в горах Криму.

Що збирають? Квітучі верхівки.

Коли застосовують? При атонії, метеоризмі, запорах, ге­морої, як жовчогінний, сечогінний І вітрогінний засіб, при нетриманні сечі.

Вживають у вигляді чаю. На 1 склянку окропу беруть 1 столову ложку трави льонку і настоюють 10 хвилин. П’ють по 1 склянці вранці і ввечері. (Наполовину менші до­зи застосовують при хворобі Меньєра — з запамороченням, блюванням і головним болем).

При жовтяниці 1 столову ложку суміші трави льонку, квіток цмину і стовпчиків (волосся) кукурудзи в співвідно­шенні 1,5 : 1,5 : і настоюють в 1 склянці окропу 10 хвилин (діють алкалоїд пеганін, органічні кислоти та дубильні ре­човини, глікозиди лінарин, неолінарин, пектолінарин).

Для лікування гемороїдальних гуль приготовляють мазь: беруть по 1 столовій ложці квіток льонку, дубової кори і трави гірчака перцевого на 1 склянку розтопленого свиня­чого сала і настоюють їх, помішуючи час від часу, протя­гом 12 годин. Потім нагрівають сильніше, проціджують і зливають у баночку. Маззю густо змазують шматок марлі і вводять у задній прохід. Такий тампон у вигляді мильця слід тримати 4—5 годин: заспокоює нестерпний біль, змен­шує запалення і припиняє кровотечі. При екземі, лишаях застосовують подібну мазь з самих лише квіток льонку. На­паром миють лице з вуграми, гноячками, висипами, також закапують очі при запаленні очей і повік.

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: