родина ранникові

Очанка лікарська (світлик)

Очанка лікарська (світлик) — Euphrasia rostkoviana Hayne. (отруйна)

Родина ранникові — Scrophulariaceae

Очанка лікарська (світлик) — Euphrasia rostkoviana Hayne.Як виглядає? Невелика однорічна трав’яниста рослина, напівпаразит на злакових, 10—15 см заввишки. Стебло вкрите волосками. Листки яйцевидні, зубчасті, сидячі. Квітки (віно­чок) білі з синіми поздовжніми жилками і блідо-жовтим зі­вом. Смак гірко-солоний, без запаху. Цвіте в липні — серпні.

Де росте? У Закарпатті, Карпатах, Прикарпатті, на Роз­точчі і в Лісостепу, на пісних луках, по схилах, серед ча­гарників, на низовинних торфовиськах.

Що й коли збирають? Всю рослину, під час цвітіння, ви­риваючи її з корінням.

Льонок звичайний (жабрій)

Льонок звичайний (жабрій) — Linaria vulgaris Mill. (отруйний)

Родина ранникові — Scrophulariaceae

Льонок звичайний (жабрій) — Linaria vulgaris Mill.Як виглядає? Багаторічна трав’яниста рослина 30—90 см заввишки. Стебла прямі або спрямовані вгору. Листки лі­нійні, ланцетовидні, густо розміщені по стеблах. Квітки зі­брані в густі, довгасті верхівкові грона. Віночок двогубий, зі шпоркою і закритим зівом, блідо-жовтий, з оранжевою пля­мою на випуклій частині нижньої губи. Цвіте в червні — вересні.

Де росте? Майже по всій території УРСР — при дорогах, на схилах, по межах, серед посівів, по сухих канавах. Бур’­ян — дика левина паща, ротики. Не росте лише на півдні Степу й у Північному Криму. Зустрічається, проте, в горах Криму.

Що збирають? Квітучі верхівки.