Очанка лікарська (світлик)

Очанка лікарська (світлик) — Euphrasia rostkoviana Hayne. (отруйна)

Родина ранникові — Scrophulariaceae

Очанка лікарська (світлик) — Euphrasia rostkoviana Hayne.

Як виглядає? Невелика однорічна трав’яниста рослина, напівпаразит на злакових, 10—15 см заввишки. Стебло вкрите волосками. Листки яйцевидні, зубчасті, сидячі. Квітки (віно­чок) білі з синіми поздовжніми жилками і блідо-жовтим зі­вом. Смак гірко-солоний, без запаху. Цвіте в липні — серпні.

Де росте? У Закарпатті, Карпатах, Прикарпатті, на Роз­точчі і в Лісостепу, на пісних луках, по схилах, серед ча­гарників, на низовинних торфовиськах.

Що й коли збирають? Всю рослину, під час цвітіння, ви­риваючи її з корінням.

Коли застосовують? Як засіб, що в’яже і діє протизапаль­но, при катарах шлунка з підвищеною кислотністю і катарах товстих кишок, жовтяниці, хрипоті, кашлі і для лікування очей (діє глікозид аукубін).

Готують у вигляді чаю. На 1 склянку окропу беруть 1 чайну ложку трави очанки і настоюють 10 хвилин. П’ють по 1— 3 склянки на день, ковтками. Можна також вживати очан­ку у вигляді порошку. Вживають по 2 г тричі на день, за­пиваючи склянкою молока. При метеоризмі (здутті кишечни­ка) 1 столову ложку суміші трави очанки, кореня дягелю лікарського і листків холодної м’яти в співвідношен­ні 3:2:5 настоюють півгодини в 1 склянці окропу і п’ють тричі на день по 72—1 склянці. При хронічному катарі ки­шок беруть 1 столову ложку суміші трави очанки, кореня бар­барису і квіток терну в співвідношенні 2:4:4 на 1,5 склян­ки окропу, настоюють півгодини і п’ють ио 1 склянці вранці і ввечері. Крім глікозиду ринантину, діють тут жирна і летка олії, гіркота, дубильні речовини та смоли. Застосовують при атеросклерозі (див. Ожина сиза), також при грудній жабі.

Вживають напар очанки при запаленні очей, повік, при плямах на рогівці, для лікування ячмінців на оці, кон’юнкти­вітів. Напаром промивають очі, роблять компреси на хворі очі, а всередину при цьому вживають по 2—3 склянки того ж самого напару або тричі на день по 2 г порошку очанки (посилює зір). При постійній сльозотечі, яка поси­люється на вітрі, впускають в очі краплі (в 1 склянці води кип’ятять 1 столову ложку насіння кмину і в гарячий непро- ціджений відвар всипають 1 чайну ложку пелюсток — кра­йових квіток — волошки синьої, 1 чайну ложку подрібненої трави очанки і стільки ж порізаних листків подорожника великого, суворо дотримуючись стерильних умов. У цьому відварі рослини мокнуть одну добу. На другу добу відвар з рослинами проціджують, фільтрують крізь ватку і цими краплями закапують очі кілька разів на день. При золо­тушному нагноєнні очей суміш трави очанки, квіток льон­ку, пелюсток волошки синьої і квіток бузини чорної — усього по 1 чайній ложці на 300 мл окропу — напарюють 8 годин і змочену в напарі стерильну ганчірочку прикладають до запалених очей, напаром промивають очі (зір поліпшуєть­ся). Лікування слід проводити тривало з дотриманням дієти (риб’ячий жир, свіжі яблука, морква або сік з неї, яйця, сме­тана, гречана каша, свіже смажене м’ясо).

 

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: