В африканських країнах створені величезні заповідники і національні парки, які служать музеями і лабораторіями живої природи.
Серед найбільших парків потрібно відзначити парки Заїру: Гарамба, Ківу, Салонга, Упемба, Маїко, Вірунга. У них водяться слони, гіпопотами, крокодили, леви, леопарди, зебри, антилопи та інші екзотичні тварини. У Замбії в 1950 р. було створено парк Кафуе, у якому велика кількість антилоп, гіпопотамів, буйволів, зебр, слонів і чорних носорогів. Національний парк Хванге (Уанкі) у Зімбабве був визначений як резервний у 1927 р. і отримав юридичний статус парку в 1949 р. Тільки третина території парку відкрита для відвідувачів; інші закриті для відвідування з метою збереження первісної природи. Фауна парку включає понад 50 видів ссавців (чорний носоріг, слон, кафрський буйвол, жираф, зебра, лев).
Серед інших національних парків Зімбабве привертають увагу Фоле (водоспад Вікторія), Матопос, Мтаразі-Фолс (водоспад Мтаразі висотою 610 м), Мушандік, Нгезі, Роберт-Мак-Ілуейн, Родс-Іньянга, Себакве, Шиманімані. Найбільший африканський національний парк Цаво розташований у Кенії. У центральній Кенії створені національні парки Абердер і Крюгер, у яких у природних умовах живуть слони, бегемоти, носороги, антилопи Бонго, буйволи і слони. Велику частину парку Кабалега (неподалік від водоспаду Мерчісон) в Уганді займає високотравна савана з чагарниками папірусу по берегах Нілу. Тут водяться слони, леви, леопарди, чорні і білі носороги, жираф, антилопи, крокодили, буйволи.
Інші великі африканські національні парки — Джурджура в Алжирі, Камея й Алешандрі в Анголі, Буна і Сасандра в Кот-д'Івуарі, Оканда в Габоні, Букль-де-ля-Пенджарі в Дагомеї, Бенуе, Бубанджида, Джа, Кампо і Фаро в Камеруні, Букль-дю-Баулі в Малі, Монтань д'Амбр на Мадагаскарі, Горонгоза в Мозамбіку, Янкарі в Нігерії, Кагера в Руанді, Ніоколо-Коба в Сенегалі, Бубаші в Сомалі, Діндер і Саутерн у Судані, Серенгеті, Нгоронгоро, Кіліманджаро, Мкомазі, Рунгваі Селус у Танзанії, Закума у Чаді, Етоша-Пан у Намібії, Аддо Елефант, Калахарі-Гемсбок і Крюгер у ПАР.