Мідвінтер

Мідвінтер 2002, 6 УАЕ. Українська антарктична станція "Академік Вернадський"У житті кожного українського зимівника день 22 червня особливий, впевнений, що так і в житті всіх людей котрі зв'язали свою долю з Антарктикою. День літнього сонцестояння.

У нашій півкулі, особливо в таку спеку, важко сприймається факт, що десь там далеко постійно темно, лютують морози і виють хуртовини. І ось саме в цей день вся антарктична спільнота святкує свій особливий день - Мідвінтер, або по-нашому Середину Зими. Але все-таки англомовне суспільство в силу сформованих історичних обставин почали відзначати його раніше, тому і зветься воно як у них прийнято. Свято на стільки особливе, що затьмарює всі інші свята в Антарктиці. Можливо такий же Новий рік, до якого ми звикли з дитинства.

Святкування своїм корінням сягають до далеких язичницьких звичаїв північних народів, наприклад відомий ісландська Йоль. В Антарктиці Мідвінтер почали відзначати понад сто років тому, під час перших експедицій на континент. Дуже здорово допомагають познайомитися з антарктичним життям першопрохідців фотороботи експедиційних фотографів Герберта Понтінг, Френка Херлі, які можна без зусиль знайти в Мережі. Від цього дня примарне антарктичне сонечко (для тих, хто за Полярним колом, взагалі невидиме) починає свій перебіг у бік літа. Хід у бік завершення полярної вахти, поверненню до рідних домівок, сім'ям і друзям. Останнім часом для українців Мідвінтер є тільки початком шляху, попереду ще 7-8 місяців, але може так і краще, що короткий приполярний день зустрічаєш відразу.

У цей день зимівники всіх антарктичних станцій обмінюються зі своїми колегами теплими вітаннями, бажають один одному всіляких благ і, звичайно ж, успішних досліджень і благополучного повернення додому. Не забувають зимівників і високопоставлені чиновники - зазвичай президент США вітає своїх, наш президент своїх і т.д. Така традиція, на скільки мені відомо, є в кожної антарктичної країни. Британська служба ВВС в цей день вже кілька років поспіль веде прямі нічні трансляції спеціально для чотирьох десятків людей, зимуючих на їх станціях. Наймасштабніші святкування Мідвінтера як антарктичного свята за межами Антарктики проводяться австралійцями на о.Тасмания, в них беруть участь до 40 тис. осіб!

Мідвінтер 2002, 6 УАЕ. Українська антарктична станція "Академік Вернадський"Мені особисто пощастило відсвяткувате це свято на станції "Академік Вернадський" будучи учасником 6-ї Української антарктичної експедиції. Це справді незабутні враження.
За традицією, започаткованою на станції ще англійцями, адже до передачі Україні станція Фарадей належала англійцям, 22 червня проходить неофіційна посвята полярників, відбувається купання в крижаній воді. Температура води приблизно -1.5 градуса. Як відомо через свою сольоність вона при такій температурі не замерзає, це чудово видно на фото. Обидва фото 2002 року з особистого архіву.

Отже, хочу привітати всіх полярників, з цим чудовим святом. Побажати всього самого найкращого. Учасникам чергової експедиції вдалого її завершення та швидкого повернення до рідних домівок.

Учасник 6-ї УАЕ Клубук І.А.
(2001-2002 рр.)

Ключові слова: