Антарктида
Золотоволосий пінгвін, або макароні
Опубліковано admin вт, 19 січня 2021р.Золотоволосий пінгвін, або макароні
Як відомо всі представники пінгвінів мешкають виключно в Південній півкулі. Однак далеко не всі види пінгвінів мешкають в Антарктиді. Принаймні один із видів - золотоволосий пінгвін в Антарктиді практично не проживає. Його ареал знаходиться дещо північніше від неї, у більш теплих широтах - це крайній південь Південної Америки (Вогняна Земля, південь Чілі, Аргентини, Фолклендські острови, острів Південна Джорджія та Оркгейські острови. Всього налічується понад 18,6 мільйонів особин золотоволосого пінгвіна, які об'єднані в 220 колоній, за якими орнітологи ведуть постійне спостереження. Найбільша колонія знаходиться . . . . .
Чи знаєте ви, що з 1996 року в Антарктиді безперервно живуть українці?
Опубліковано admin вт, 20 березня 2018р.Чи знаєте ви, що з 1996 року в Антарктиді безперервно живуть українці?
Там, де 300 днів на рік сонце не виходить з-за хмар, розташована єдина українська антарктична станція "Академік Вернадський" – унікальний науково-дослідницький об’єкт.
Про пінгвінів, озонові діри, найпівденнійший у світі бар і своєрідні традиції полярників.
Відкриття Антарктиди і сучасні наукові дослідження
Опубліковано admin пн, 19 травня 2014р.Початковий етап — відкриття островів навколо Антарктиди і пошуки материка (XVI ст. — початок XIX ст.)
Задовго до відкриття материка висувалися різні припущення про існування гіпотетичної Південної землі, на пошуки якої відправлялися експедиції, що виявили великі острови навколо Антарктиди. Французька експедиція Буве де Лозьє в 1739 р. відкрила в південній частині Атлантичного океану острів, названий Буве. У 1772 р. французький мореплавець І. Ж. Кергелен виявив великий архіпелагу південній частині Індійського океану, що складається з одного великого острова (Кергелен) і 300 дрібних. У 1768—1771 pp. Дж. Кук очолив експедицію, яка прямувала на пошуки південного материка. Обстежуючи Нову Зеландію, експедиція відкрила протоку між її Північним і Південним о-вами і встановила, що Нова Зеландія — не виступ південного материка, як вважали раніше, а архіпелаг з двох островів. У 1772—1775 pp. Кук під час другої експедиції першим з мореплавців перетнув Південне полярне коло, однак материка не виявив і заявив, що його взагалі неможливо знайти через льоди, які роблять землю недоступною. Протягом цього плавання на півдні Атлантичного океану він підходив до о. Св. Георгія, відкрив Південні Сандвичеві о-ви, але помилково вирішив, що це виступ материкового суходолу і тому назвав їх Землею Сандвича (на ім'я першого лорда Адміралтейства). Групу островів біля північно-західного узбережжя Антарктичного п-ва (Південні Шетлендські о-ви) відкрив у 1819 р. англієць У. Сміт.
Рослинний і тваринний світ Антарктиди
Опубліковано admin пн, 19 травня 2014р.Рослинний і тваринний світ Антарктиди відрізняються великою своєрідністю. На материку зустрічаються мохи, лишайники, водорості, гриби, бактерії, а також дрібні безхребетні — тихоходи (з членистоногих), коловертки і деякі безкрилі комахи. У більш теплих районах на північному заході Антарктичного п-ова зустрічаються кілька видів трав'янистих квіткових рослин. У деяких місцях, наприклад на о-вах Віндмілл (біля узбережжя Землі Вілкса), мохи і лишайники утворюють щільний яскраво-зелений покрив. В Антарктиді є багато озер, де водяться незвичайні мікроорганізми, у тому числі унікальні типи водоростей (синьо-зелені і діатомові), бактерій і джгутикових. В Антарктиці відсутні сухопутні ссавці та прісноводні риби. З птахів найбільш характерні пінгвіни. Імператорський пінгвін виводить потомство у зимову пору. Інші види пінгвінів виводять пташенят влітку на скелястих пташиних базарах. Багато видів морських птахів, зокрема буревісник і великий поморник, також гніздяться у міжгір'ї скель. На безбережних морських просторах мікроскопічні водорості утворюють «океанські пасовища» і поїдаються тваринами, які займають ключові позиції в антарктичних екосистемах. Найбільшою кількістю характеризуються популяції криля Euphausia superba (планктонних морських рачків довжиною бл. 50 мм). Криль є основною їжею китів, пінгвінів, деяких видів тюленів і риб. Розвиток водоростей і криля сповільнюється зимою і значно прискорюється весною, коли внаслідок танення морського льоду стають доступними світло і поживні речовини, що зумовлює весняне «цвітіння води».
Клімат Антарктиди
Опубліковано admin пн, 19 травня 2014р.Антарктида визначальним чином впливає на клімат Південної півкулі. Завдяки наявності поясу низького тиску навколо материка навколишні моря — найбільш штормові наземній кулі. На півночі від 60° пд. ш. переважають західні вітри, які часто досягають ураганної сили. Між 60° пд. ш. і берегом материка в основному дують східні вітри. Швидкість і повторюваність вітрів в Антарктиді не мають собі рівних у світі.
Клімат Антарктиди відрізняється дуже холодною зимою і менш холодним літом. Середні літні температури не підіймаються вище за точку замерзання води. Середня річна температура на Південному полюсі -50 °С. Найнижча температура повітря, -89,2 °С, була зафіксована на радянській станції Схід 21 липня 1983 р. Антарктида — це пустеля з середньою річною кількістю опадів менше за 100 мм. Розподіл опадів (головним чином снігу) на території континенту нерівномірний: від менш як 50 мм в центральній частині Східної Антарктиди до більш як 600 мм на півночі Антарктичного п-ова. Антарктида — материк найсильніших вітрів.
Геологія Антарктиди
Опубліковано admin нд, 18 травня 2014р.Східна Антарктида являє собою давній кратон, породи якого на Землі Ендербі утворилися майже 4 млрд років тому. Вік порід фундаменту, як правило, коливається в межах 2,5—2,8 млрд років. Фундамент утворився під час декількох великих етапів орогенезу, що знайшло відображення у складі і будові складаючих порід. Бл. 1,1 — 1,4 млрд років тому в Східній Антарктиді відбувалося формування гранітів шляхом виверження розплавленої магми. Після того як був сформований фундамент, протягом тривалого часу відбувалося осадконакопичення в морських і континентальних умовах. Головна осадова світа (група Бікон) включає різноманітні породи, що складають живописні вершини і скелясті схили Трансантарктичних гір. Багато з цих гірських порід сформувалися 350— 190 млн років тому і містять викопні залишки рослин і тварин, включаючи динозаврів і земноводних. Це свідчить про те, що природний стан того часу дуже сильно відрізнявся від сучасного, хоч Південний полюс тоді знаходився або на території самої Антарктиди, або поблизу неї. Льодовикове відкладення найбільш характерне для періоду 320—280 млн років назад, коли Антарктида уперше пересунулася у полярний район. Великою геологічною подією, що завершила період формування гірських порід групи Бікон, була інтрузія величезної маси сірої гірської породи долеріту. Подібні гірські породи виявлені також у Тасманії і інших районах, які колись входили до складу давнього суперконтиненту Гондвана. Західна Антарктида загалом більш молода територія зі значними висотами над рівнем моря. Наприклад . . . . .