«Літній час», «зимовий час» ... Ці терміни з'явилися понад 100 років тому у зв'язку з виникненням ідеї економити енергетичні ресурси шляхом переведення стрілок годинника вперед і назад. Вперше переведення часу на годину вперед влітку і на годину назад взимку відбувся в 1908 році у Великобританії.
Сама ідея такої економії належить американському державному діячеві, одному з авторів Декларації незалежності США - Бенджаміну Франкліну. Правда, в самій Америці перехід на «літній» і «зимовий» час почався тільки з 1918 року. Сьогодні режим переведення стрілок застосовується на всіх широтах від Канади до Австралії. 78 країн світу зі 192 переводять годинники вперед і назад два рази на рік, про це повідомляє 2016rik.pp.ua.
Переведення годинника в 2016 році
У країнах Балтії графік переведення годинників на «літній» і «зимовий» час діє до 2016 року, але керівники Литви, Латвії та Естонії впевнені, що Європейська Комісія продовжить його ще на 5 років. «Ми переводимо стрілки годинника, швидше за все, не востаннє, оскільки поки жодна країна Європейського Союзу не піднімала це питання», - сказали в парламенті Литви. Україна також буде дотримуватися зміни часу: в 2016 році 27 березня в 3:00 стрілки годинника будуть переведені на годину вперед.
В Україні відбудеться перехід на літній час
27 березня 2016 в 3:00
українці переведуть годинник вперед
Але багато країн живуть в годинному режимі без переходу на «літній» і «зимовий» час. Так, уряд Грузії ще восени 2005 року ухвалив рішення відмовитися від переведення стрілок на «зимовий» час. За словами грузинської влади, відмова від переходу пояснюється тим, що в умовах літнього часу Грузія зможе більш економно витрачати електроенергію, тим більше що літній час краще зимового відповідає біоритмам людини.
Не переходять більше на «зимовий» час в Туркменії, Киргизії і Казахстані. Тамтешні влади пояснюють це місцевими кліматичними і релігійними особливостями. Ще раніше (у 1990 році) відмовився від переходу на «літній» і «зимовий» час Узбекистан, а з осені 1991 року більше не перевів стрілки годинників на «зимовий» час і Таджикистан. Крім того, з 2011 року не переводять стрілки в Білорусі.
У всіх країнах світу постійно йде напружений діалог між прихильниками і супротивниками «зимового» і «літнього» часу. Серед прихильників - економісти, виробники спортивного інвентарю та мережа роздрібної торгівлі. Серед противників - медики, соціологи, працівники транспорту, фермери та програмісти. Нам залишається лише прислухатися до підсумками цього спору.